jak rozmnożyć róże

Spis treści

Róża to jeden z najbardziej cenionych i dostojnych kwiatów. Wyróżnia się długim kwitnieniem, a także bogactwem kolorów i odmian. Dlatego warto wiedzieć jak rozmnożyć róże, zwłaszcza te o wyjątkowych walorach estetycznych. Dzięki czemu niedużym nakładem pracy można uzyskać nowe sadzonki.

róża

Rozmnażanie róż – zdrewniałe sadzonki pędowe

Rozmnażanie róż z wykorzystaniem zdrewniałych sadzonek pędowych idealnie sprawdza się w przypadku róż krzaczastych. Nie jest to wymagająca metoda, która daje jednocześnie doskonałe efekty. Sadzonki od rośliny matecznej można pobrać jesienią lub późną zimą. Ich długość powinna wynosić około 25 cm. Wybrane sadzonki powinny pochodzić ze zdrewniałych, jednorocznych dów

Najlepszym podłożem do sadzonek jest odkwaszony torf wymieszany z piaskiem. Warto wykorzystać również ukorzeniacz, który przyspieszy rozwój systemu korzeniowego. Z sadzonek należy usunąć liście, aby roślina nie traciła wody. Po około miesiącu powinny pojawiać się pierwsze korzenie. 

Jednak tak przygotowane sadzonki należy przesadzić na miejsce stałe dopiero po upływie co najmniej 3 miesięcy. 

Rozmnażanie róż dzięki podziałowi

Niektóre gatunki róż można z łatwością rozmnożyć przez podział. Są to między innymi dzika róża, róża błyszcząca, francuska, pomarszczona. Muszą być to zatem gatunki, które są w stanie wytworzyć tak zwane odrośle korzeniowe. Należy zatem pamiętać, że nie wszystkie gatunki róż można rozmnażać przez podział. 

Nie nadają się do tego w zwłaszcza krzyżówki odmian. Aby jednak uzyskać nowe sadzonki róż dzięki podziałowi wystarczy wczesną wiosną lub jesienią przysypać ziemią pęd róży

Po upływie dwóch miesięcy powinno pojawić się odrośle korzeniowe. Wówczas można odłączyć sadzonkę od rośliny macierzystej wykorzystując ostry szpadel lub sekator. Następnie sadzonkę można przesadzić na docelowe stanowisko.

Rozmnażanie róż z wykorzystaniem zielonych sadzonek

Aby rozmnożyć róże można wykorzystać także zdrowe oraz niezdrewniałe sadzonki o długości około 15 cm. Ważne jest, aby pęd posiadał kilka węzłów. Pędy ścina się pod delikatnym skosem, usuwając wierzchołek. Należy usunąć również dolne liście, pozostawiając jedynie dwa listki w górnej części. 

Warto wykorzystać też ukorzeniacz, aby następnie umieścić sadzonkę w przepuszczalnym podłożu, przykrywając wszystkie węzy.

 Następnie doniczkę można przykryć folią, aby nie dochodziło do nadmiernej utraty wilgotności. Po około miesiącu powinny pojawić się pierwsze korzenie. Należy pamiętać również, że nowe sadzonki nie są jeszcze odporne na mrozy. Trzeba zatem chronić je przed niskimi temperaturami.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top