jak rozmnożyć róże

Spis treści

Istnieje wiele sposobów na to jak rozmnożyć storczyka. Zabieg ten można przeprowadzić w domowych warunkach, uzyskując nowe sadzonki storczyków. W uprawie domowej nie ma natomiast możliwości na rozmnażanie storczyków z nasion. Wykorzystać można natomiast rozmnażanie z łodygi, przez podział, ale także z pędu kwiatowego.

flower, orchid, botany-3992392.jpg

Rozmnażanie storczyka z łodygi

Aby rozmnożyć storczyka z łodygi pęd powinien posiadać co najmniej 30 cm oraz stosunkowo dużą liczbę korzeni powietrznych. Wówczas można odciąć wierzchołek pędu na około 1,5 cm powyżej korzeni. Tak uzyskaną sadzonkę wysadza się do osobnej doniczki z odpowiednim podłożem dla storczyków, czyli korą sosnową, którą można wymieszać z torfem oraz piaskiem.

Nie należy natomiast przycinać korzeni powietrznych. Należy pamiętać również, że do nowego podłoża, w w którym mieści się odcięte pędy konieczne jest dodanie przynajmniej odrobiny podłoża pochodzącego od rośliny matecznej. Wynika to z faktu, że storczyki potrzebują mikroryzy, czyli grzybów, których nie ma na świeżym podłożu.

Rozmnażanie storczyków – podział

Storczyki o wzroście sympodialnym są złożone z dużej liczby pseudobulw. Można zatem dzielić je na części, pozostawiając od trzech do pięciu zdrowych pseudobulw wraz z liśćmi. Zatem jeżeli storczyk posiada co najmniej 6 pseudobulw, wówczas można dokonać jego podziału. 

Uzyskuje się dzięki temu nowe rośliny, a jednocześnie odmładza stare. Czynność ta stymuluje storczyki do obfitego kwitnienia, zwłaszcza w przypadku gatunków, które tworzą dużo liści. Ważne jest, aby kłącze storczyków oddzielać ostrym nożem lub sekatorem.

Rozmnażanie storczyków – stare pseudobulwy

Aby rozmnożyć storczyki można wykorzystać stare pseudobulwy. Należy oddzielić je od zdrowej i żywotnej części rośliny. Pomarszczone i bezlistne pseudobulwy umieszcza się w doniczkach w rozstawie 5 na 10 cm. Podłoże należy stworzyć z wilgotnego torfu oraz perlitu. 

Nie należy go także podlewać, a jedynie lekko rosić. Po upływie kilku miesięcy z oczek u podstawy pseudobulwy powinny wyrosnąć nowe pędy, które następnie przesadza się do normalnych doniczek oraz podłoże dla storczyków.

Rozmnażanie storczyków – pęd kwiatowy

Storczyki z rodzaju Dendrobium, mają zdolność do tworzenia nowych pędów ze starych pędów bocznych. Należy obciąć stare pędy kwiatostanowe na odcinki około 15 cm, aby każdy z nich posiadał kilka śpiących oczek. Następnie sadzonki umieszcza się płasko w doniczkach z wilgotnym torfem oraz piaskiem. Doniczki przykrywa się szkłem lub folią oraz codziennie zraszać. W krótkim czasie powinny pojawić się nowe pędy oraz korzenie.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top