Rdest

Spis treści

Rodzaj rdest liczy sobie  ponad 200 gatunków, a jego taksonomia sprawia wiele kłopotów botanikom.  Wśród rdestów znajdziemy zarówno cenione i chętnie uprawiane gatunki traktowane jak rośliny ozdobne, jak i lecznicze, a także silnie inwazyjne i odporne na niszczenie chwasty. Właśnie te ostatnie spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi upraw, czy to ozdobnych, czy użytkowych. Wśród nich najczęściej rdest plamisty i rdest ptasi, które lubią zasiedlać ogrody. Poza nimi w Polsce rośnie około 40 gatunków z tego rodzaju. 

Rdest ptasi — jak go rozpoznać

Inaczej znany jako rdest różnolistny lub świńska trawa chętnie zastępuje trawę w miejscach, w  których rośliny jednoliścienne mają kłopot ze wzrostem. Długie, mocne, płożące się łodyżki i gęsto osadzone, drobne ciemnozielone liście, latem obsypują się drobniutkimi, ledwie widocznymi biało-różowymi kwiatami. Rdest ptasi w ogrodach naturalistycznych bywa ceniony jako roślina okrywowa, zadarniająca. 

W innych traktowany jest jako uciążliwy i trudny do wytępienia chwast. Roślina wykazuje bardzo dużą zmienność w zależności od miejsca występowania. Ma łagodne działanie lecznicze i jest cennym surowcem zielarskim. 

Rdest plamisty — czym się wyróżnia

W przeciwieństwie do poprzednika rdest plamisty jest dosyć charakterystyczny. Rdest plamisty osiąga wysokość nawet ponad pół metra. Nagie, wyprostowane łodygi pokryte są wąskimi, przypominającymi nieco wierzbowe, liśćmi zielonymi w ciemne plamy. To od nich roślina wzięła swoją nazwę. W okresie kwitnienia na szczytach pędów pojawiają się białe lub różowe, kłosowate kwiatostany. 

Rdest plamisty, podobnie jak rdest ptasi jest zarówno uciążliwym chwastem, w  miejscach, w których jego obecność jest niepożądana, jak i rośliną leczniczą, cenioną w medycynie ludowej. 

Zwalczanie rdestów

większość gatunków zachwaszczających rdestów to rośliny jednoroczne lub dwuletnie, wiec normalne zabiegi agrotechniczne znacznie ograniczają ich rozwój. Rośliny z tego rodzaju wykazują różną wrażliwość na herbicydy przeznaczone dla roślin dwuliściennych, wiec przed wkroczeniem z chemiczną interwencją, zawsze należy określić gatunek, z jakim mamy do czynienia. Skuteczne jest usuwanie mechaniczne pojawiających się okazów rdestu. 

 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top