Ocena:

4.3
(66)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Pięciornik rozłogowy

Spis treści

Jak to bywa w przyrodzie, nie ma w niej rzeczy oczywistych. To, co dla jednych chwastem, dla innych jest piękną rośliną. Jeszcze innym zapewnia przetrwanie dla całego gatunku. Nie inaczej jest w przypadku pięciornika rozłogowego. Ta drobna bylina o wyjątkowej urodzie potrafi zepsuć nerwy rolnikom, ale jest też rośliną żywicielską rzadkiego motyla — powszelatka amerykańskiego. Pięciodzielne — od których wziął nazwę rodzajową, ciemnozielone, błyszczące listki i ładne, żółte kwiaty oraz zdolność zadarniania czynią pięciornik rozłogowy cenioną przez niektórych rośliną zadarniającą i okrywową. 

Jednak w uprawach koniczyny i lucerny potrafi narobić szkód, gdyż ogranicza zdolność kiełkowania roślin uprawnych. 

potentilla, goose, cinquefoil-5016042.jpg

Pięciornik rozłogowy — jak go rozpoznać

 

Niewielka, płożąca bylina, pomimo skromnych rozmiarów przyciąga wzrok. Zawdzięcza to piłkowanym, lśniącym ciemnozielonym i pięciopalczastym listkom, dekoracyjnie układającym się na ziemi. Ta cecha, a dodatkowo atrakcyjne, żółte kwiaty, u odmian hodowlanych występujące także w innych kolorach, uczyniły pięciorniki cenionymi roślinami ozdobnymi. Kwiaty przypominają nieco kwiaty jaskrów, dzięki swojej barwie i okrągłym płatkom, są jednak bardziej płaskie. 

Pięciornik rozłogowy chętnie pojawia się na łąkach, w  wilgotnych zaroślach i ogrodach. Nie stanowi tam zagrożenia dla innych roślin, a wręcz może dodać uroku nasadzeniom. Inaczej sprawa ma się, kiedy pojawia się w uprawach rolnych, szczególnie koniczynie i lucernie uprawianym na paszę lub nawóz zielony. Tam stanowi zagrożenie i wymaga tępienia.

Likwidacja populacji pięciornika rozłogowego. 

 

Pokrój pięciornika rozłogowego i jego płożące się pędy, czynią tę roślinę odporną na koszenie i wałowanie. Jest też odporny na powszechnie stosowane w uprawach herbicydy. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się nieproszonego gościa jest jego mechaniczne usuwanie. Rośliny pięciornika rozłogowego należy wyrywać razem z korzeniami, starając się, żeby w glebie nie pozostały żadne resztki części podziemnych. Zabiegi trzeba wykonać, zanim roślina zakwitnie i zawiąże nasiona, ponieważ po ich dojrzeniu usunięcie populacji zachwaszczającej uprawę, będzie o wiele trudniejsze. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 4.3 / 5. Vote count: 66

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Pięciornik rozłogowy”

  1. Avatar photo

    Pięciornik rozłogowy? Ciekawy wybór do ogrodu.

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top