Koniczyna
Rodzaj koniczyna liczy ponad 250 gatunków występujących na niemal całym świecie. W Polsce w stanie dzikim rośnie ich ponad 20. Niektóre są uprawiane jako rośliny pastewne, a kilka jako ozdobne. Na razie do kraju nad Wisłą nie dotarł światowy trend zastępowania trawników odmianami koniczyny miniaturowej, a szkoda. Koniczyna, bowiem, nie tylko pięknie zadarnia i jest o wiele bardziej odporna na niekorzystne warunki, w tym deptanie, niż trawa, ale także, jak wszystkie rośliny z rodziny bobowatych, wywiera zbawienny wpływ na glebę, wiążąc w niej związki azotu.
Koniczyna na trawniku
Posiadacze angielskich muraw przypominających puszyste, zielone dywany, nie darzą koniczyn sympatią. Te dzielne roślinki, potrafią bowiem skutecznie przerastać trawę. Jednak, czy należy wypowiadać im wojnę? Przed sięgnięciem po środki ochrony roślin warto zapoznać się z kilkoma szczegółami. Rośliny z rodzaju koniczyna mają wyjątkową zdolność wiązania azotu z powietrza i dostarczania go glebie, w której rosną.
Dzieje się tak dzięki specjalnym bakteriom symbiotycznym, tworzącym brodawki korzeniowe. A trawa bardzo lubi azot. Koniczyna nie przeszkadza trawie rosnąć, a wręcz przeciwnie, wzmacnia darń. Ponadto jest rośliną miododajną dostarczającą cennego pożywienia zapylaczom.
Zwalczanie koniczyny
Jeżeli żaden z argumentów za pozostawieniem koniczyny wśród ogrodowych traw nie przemawia, a decyzja o likwidacji tej rośliny została podjęta, nie przysporzy ona problemów. Jest podatna zarówno na zwalczanie mechaniczne, jak i wyrywanie, czy ścinanie, a także chemiczne, za pomocą powszechnie dostępnych w sklepach ogrodniczych, preparatów na rośliny dwuliścienne.
Koniczyny w większości są roślinami jednorocznymi lub dwuletnimi, więc ich populację skutecznie ograniczają zwykłe zabiegi agrotechniczne, jak przekopywanie, czy ściółkowanie. Warto jednak zauważyć, że zarówno rośliny z rodzaju koniczyna, jak i mech pojawiają się na trawnikach wtedy, kiedy pH gleby jest nieodpowiednie. Jak to bywa, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, wiec osoby marzące i posiadaniu nietkniętych trawników powinny pamiętać o ich regularnym wapnowaniu.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Koniczyny zawsze przyciągają pszczoły do mojego ogrodu.
Comments are closed.