Perz właściwy
Nazwa tej trawy budzi dreszcz przerażenia u niejednego amatora wypielęgnowanych ogrodów. Perz właściwy to jeden z najbardziej groźnych chwastów. Ekspansywny mistrz przetrwania jest niezwykle trudny do wytępienia, wymagania co do warunków ma bardzo skromne i potrafi rosnąc bujnie tam, gdzie inne rośliny nie dają rady przetrwać. Jednak nawet ten groźny chwast ma swoją jasną stronę. Poza zwyczajem pojawiania się tam, gdzie nie jest mile widziany i zarastania upraw, jest bowiem, także rośliną leczniczą.
Jak odróżnić perz od innych traw
Wysokość od 20 do aż 150 cm, źdźbła z wyraźnymi międzywęźlami i kwiatostan w kształcie zielonego, płaskiego kłosa to cechy wyglądu perzu właściwego. Jego podziemne kłącza potrafią rozchodzić się na bardzo dużych przestrzeniach. Rośnie szybko i szybko dominuje inne, słabsze gatunki. Łatwo tworzy mieszańce z perzem sitowym i sinym, a potomkowie są niemal równie ekspansywni, jak gatunek wyjściowy. Perz właściwy rośnie wszędzie, poza skrajnie suchymi siedliskami.
Chętnie pojawia się w uprawach rolnych, nierzadko również w ogrodach. Zwalczanie go jest niezwykle trudne, bo choć jedna roślina wytwarza zaledwie około 300 ziarniaków, to bardzo skutecznie rozmnaża się wegetatywnie. Nawet najmniejszy, pozostawiony w glebie fragment kłącza daje życie kolejnym roślinom.
Zwalczanie perzu właściwego
Jak już wcześniej wspominaliśmy, walka z inwazją perzu właściwego jest niezwykle trudna. Roślina rozmnaża się głównie wegetatywnie, przez podziemne kłącza. Te potrafią przerastać bardzo głęboko, więc tradycyjne zabiegi agrotechniczne są w jej przypadku, nieskuteczne. Ponadto perz właściwy, którego kłącze zostanie pocięte i nieusunięte z gruntu, da początek kilku nowym roślinom, z których każda będzie się rozrastać równie ekspansywnie co mateczna. Zwalczanie chemiczne, szczególnie w uprawach zbóż i na trawnikach, również jest bardzo trudne, ponieważ herbicydy przeznaczone dla roślin jednoliściennych, zabijają także rośliny uprawne.
Zboża należą także do traw. Zwalczając perz w trawniku, uprawie zbóż czy kukurydzy należy sięgnąć po środki dedykowane do zwalczania wyłącznie tego gatunku trawy. Nieco prostsze jest usunięcie tej uciążliwej trawy z upraw roślin dwuliściennych. Tu wystarczy zastosować środki zwalczające rośliny jednoliścienne.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Perz właściwy, nie do zdarcia!
Comments are closed.