lipiec 2022

Komarzyca – Opis

Spis treści Niewielkie, omszone listki o atrakcyjnym białym obrzeżeniu, długie pędy rozpościerające się szeroko i tworzące spływające z pojemników zielone kaskady. Do tego przyjemny, ziołowo cytrusowy zapach, po roztarciu liści zmieniający się w ostrą woń kamfory. Oto plektrantus. Roślina potocznie zwana komarzycą, od swoich właściwości odstraszających te uciążliwe owady. Jej polska nazwa to tak naprawdę …

Komarzyca – Opis Read More »

Loading

Szkodnik Opuchlak

Opuchlak – niewinnie wyglądający niszczyciel upraw Spis treści Niewielkie, okrągłe ciało czasem pokryte kropkami i meszkiem, a do tego głowa z długim ryjkiem – oto sympatycznie wyglądający chrząszcz z rodziny opuchlakowatych. Pomimo niewinnego i budzącego sympatię wyglądu, te niewielkie owady potrafią narobić potężnych szkód w uprawach. Spośród ponad stu, występujących w Polsce gatunków rodzaju opuchlak, …

Szkodnik Opuchlak Read More »

Loading

Szkodnik Turkuć podjadek

Turkuć podjadek – utalentowany grajek Spis treści Zamierając bez widocznego powodu rośliny? W nocy słyszalne melodyjne granie przypominające świerszcze? Może gdzieniegdzie w ziemi widać głęboką norkę o średnicy wejścia wielkości niedużego orzecha włoskiego? Bardzo możliwe, że w ogrodzie zagościł turkuć podjadek. Ten duży owad  z rodziny prostoskrzydłych, kuzyn znanych wszystkim pasikoników i koników polnych, większość …

Szkodnik Turkuć podjadek Read More »

Loading

Szkodnik Ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa – piękny i niebezpieczny przybysz z Azji Spis treści Wielbiciele i posiadacze bukszpanów od kilku lat nie mogą już spać spokojnie. Wielu z nich swoje rośliny straciło, kiedy zainteresowała się nimi ćma bukszpanowa. Ten duży, elegancki motyl niejednego wprawił w zachwyt… dopóki się nie przekonał, że zamiast wypielęgnowanego żywopłotu ma smętnie sterczące, gołe …

Szkodnik Ćma bukszpanowa Read More »

Loading

Szkodnik Mszyce

Mszyce – hodowane przez mrówki Spis treści Każdy ogrodnik, profesjonalista czy amator, prędzej czy później natrafi na kolonie maleńkich, zielonych, białych lub czarnych owadów, szczelnie oblepiających pędy roślin. Przy nich często uwijają się mrówki, nierzadko spotkać można też biedronki i złotooki. Zaatakowana roślina słabnie i blednie, a jej pędy pokrywa lśniąca, lepka substancja – spadź. …

Szkodnik Mszyce Read More »

Loading

Szkodnik Kret

Kret – pożyteczny, a jednak potrafi narozrabiać Spis treści NIewielki, owadożerny ssak z rodziny ryjówkowatych, o budowie idealnie przystosowanej do życia pod ziemią, znany jest wszystkim. Kret europejski, bo o nim mowa, jest bohaterem dziecięcych bajek, postacią używaną przez producentów maskotek i jednym z najlepiej rozpoznawanych ssaków. Choć na ogół budzi sympatię, to właściciele wypielęgnowanych …

Szkodnik Kret Read More »

Loading

Szkodnik Nicienie glebowe

Nicienie glebowe – niewidoczne i groźne Spis treści Nicienie glebowe to zwierzęta bardzo niewielkich rozmiarów. Większość ich krewniaków jest pasożytami wewnętrznymi zwierząt i roślin. Te wolno żyjące potrafią narobić sporych szkód w uprawach. W przeciętnej glebie jest ich bardzo dużo. W 1 m2  ziemi,  do głębokości 10 cm, może żyć tych zwierząt nawet  5-10 mln. Nawyki …

Szkodnik Nicienie glebowe Read More »

Loading

Szkodnik Przędziorki

Przędziorki – podstępni tkacze Spis treści Niewielkie pajęczaki w maskujących kolorach zieleni, żółci i brązu, są trudne do zauważenia. Natomiast przędzione przez nie jedwabne nici, zdradzają szybko obecność nieproszonych lokatorów. Liście zaatakowanej rośliny szybko schną i opadają, a ona sama często zamiera, o ile w porę nie udzieli się pomocy. Przędziorki, choć malutkie, są groźnymi …

Szkodnik Przędziorki Read More »

Loading

Szkodnik Ślimak

Ślimak – amator upraw Spis treści „ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi” – słowa dziecięcej wyliczanki brzmią w uszach niejednego amatora ogrodów. Troszkę w nich racji, bo ślimaki lądowe, a szczególnie bezmuszlowe są wszystkożerne. Ślimak z chęcią zje zarówno uprawiane warzywa, czy rośliny ozdobne, jak i resztki gnijące na kompoście, czy nawet …

Szkodnik Ślimak Read More »

Loading

Szkodniki Mącznik młynarek

Mącznik młynarek – amator nasion Spis treści Mącznik młynarek, w przeciwieństwie do kuzynów nękających już wyrośnięte rośliny, żywi się ich nasionami. Jest ważnym szkodnikiem magazynowym, potrafiącym narobić dużych szkód w zapasach nasion zbóż i nie tylko. W naturze jest nieszkodliwy, żywi się butwiejącymi szczątkami roślin i rozkładającą się padliną. Natomiast kiedy jego jaja, czy larwy …

Szkodniki Mącznik młynarek Read More »

Loading

Szkodniki Ziemiórki

Ziemiórki – maleńkie i na ogół niegroźne Spis treści Maleńkie muszki latające wokół roślin doniczkowych potrafią zaniepokoić. Na szczęście, w większości wypadków nie ma powodów do obaw. Dorosłe ziemiórki, bo o nich mowa, są zupełnie niegroźne dla roślin. Natomiast ich żyjące w ziemi larwy, w pewnych sytuacjach mogą narobić szkód. Jednak, żeby tak się stało muszą zaistnieć …

Szkodniki Ziemiórki Read More »

Loading

Bakteryjne więdnięcie hortensji

Więdnięcie hortensji – niebezpieczna choroba Spis treści Hortensje od lat królują w ogrodach. Te wymagające piękności, jak na królowe przystało, są jednak bardzo delikatne. Na ich zdrowie czyha wiele patogenów. Jednym z nich jest śluzak, czyli bakteryjne więdnięcie hortensji. Choroba podstępna i dająca nieswoiste objawy. Zaatakowana hortensja więdnie, pomimo wilgotnego podłoża, a w końcu zamiera. …

Bakteryjne więdnięcie hortensji Read More »

Loading

Mączniak prawdziwy hortensji

Mączniak prawdziwy – grzyb zagrażający hortensjom Spis treści Hortensja pokrywa się białymi, matowymi kropkami. W krótkim czasie nalot obejmuje całe liście i pędy, a roślina zaczyna wyraźnie źle się czuć. Zaatakowane liście brązowieją, a  pędy wierzchołkowe ulegają deformacji. To znak, że królowa ogrodu została zaatakowana przez mączniaka prawdziwego.  Ten chorobotwórczy grzyb należy do gatunku Erysiphe polygoni …

Mączniak prawdziwy hortensji Read More »

Loading

Chloroza liści hortensji

Chloroza liści Hortensji – łatwa do rozpoznania Spis treści Chloroza liści – kiedy Hortensja wytwarza coraz mniejsze liście, a one zaczynają żółknąc między nerwami, po czym opadać przedwcześnie, prawdopodobnie roślina nie może przyswajać składników pokarmowych z podłoża. Dodatkowo odmiany kwitnące na niebiesko przestają się wybarwiać, a cały krzew robi wrażenie osłabionego.  Na szczęście dość łatwo można …

Chloroza liści hortensji Read More »

Loading

Mozaikowatość liści hortensji

Hortensja – mozaikowatość liści rzadka i niebezpieczna choroba. Spis treści Mozaikowatość liści wywoływana jest przez wirusy. Te atakujące rośliny są znacznie słabiej zbadane niż zwierzęce i jak dotąd, choroby przez niewywoływane są nieuleczalne. Na mozaikowatość liści zapaść może też hortensja, choć o tego rodzaju choroba zdarza się niezwykle rzadko. Chorują, na ogół rośliny z dużych …

Mozaikowatość liści hortensji Read More »

Loading

Scroll to Top
Scroll to Top