Mączniak prawdziwy - grzyb zagrażający hortensjom

Spis treści

Hortensja pokrywa się białymi, matowymi kropkami. W krótkim czasie nalot obejmuje całe liście i pędy, a roślina zaczyna wyraźnie źle się czuć. Zaatakowane liście brązowieją, a  pędy wierzchołkowe ulegają deformacji. To znak, że królowa ogrodu została zaatakowana przez mączniaka prawdziwego

Ten chorobotwórczy grzyb należy do gatunku Erysiphe polygoni i nie jest wybredny co do żywiciela. Na szczęście dość łatwo jest go zwalczyć. 

Hortensja choruje – jak zwalczyć mączniaka

Zwalczanie mączniaka jest możliwe, ale wymaga sporo pracy. Przede wszystkim trzeba usunąć porażone części rośliny, a zalegające pod nią liście starannie wygrabić. Wszystkie resztki trzeba spalić, inaczej staną się rezerwuarem zarodników grzyba, który w kolejnych sezonach będzie porażał następne rośliny. 

Hortensja musi zostać starannie spryskana odpowiednim fungicydem (środkiem grzybobójczym) tak, żeby pokryć możliwie jak największą jej powierzchnię. Wskazane jest tu użycie preparatów naturalnych, które nie wykazują skutków ubocznych i nie zaszkodzą już i tak osłabionej roślinie. 

Jak zadbać, żeby hortensja była zdrowa

Zapobieganie mączniakowi prawdziwemu jest trudne, bo grzyb występuje naturalnie, porażając rośliny dziko rosnące. Jego zarodniki przenoszone są przez powietrze, wody opadowe, a także owady, do których się przyklejają zarówno one, jak i strzępki grzybni patogenu. 

Mączniak prawdziwy atakuje w warunkach sprzyjających rozwojowi grzybów – kiedy jest ciepło i wilgotno. Zapewnienie roślinie odpowiednich warunków uprawy, spełnianie jej wymagań siedliskowych i pokarmowych sprawia, że hortensja jest bardziej odporna na zakażenia, Jeżeli jednak ulegnie infekcji, należy postępować zgodnie z powyższymi zaleceniami, a będzie można cieszyć się towarzystwem dorodnych krzewów przez wiele lat. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top