Ziemiórki - maleńkie i na ogół niegroźne
Maleńkie muszki latające wokół roślin doniczkowych potrafią zaniepokoić. Na szczęście, w większości wypadków nie ma powodów do obaw. Dorosłe ziemiórki, bo o nich mowa, są zupełnie niegroźne dla roślin. Natomiast ich żyjące w ziemi larwy, w pewnych sytuacjach mogą narobić szkód. Jednak, żeby tak się stało muszą zaistnieć pewne okoliczności.
Ziemiórki – naturalni czyściciele
Larwy ziemiórki żyją pod ziemią i przypominają nieco nicienie glebowe. Białe, półprzezroczyste i nitkowatym kształcie żywią się martwą materią organiczną. Zbutwiałe szczątki roślin, martwe ciała zwierząt żyjących w glebie, w tym i wspomnianych nicieni, to ich przysmak. Jednak, w pewnych okolicznościach mogą uszkadzać korzenie roślin. Żeby tak się stało, musi im zabraknąć innego pożywienia. Imago – czyli owady dorosłe są całkowicie nieszkodliwe.
Zapobiec uszkodzeniom korzeni przez larwy można stosując nawozy organiczne z dużą ilością próchnicy. Rośliny będą wdzięczne, a larwy ziemiórek z zapałem przystąpią do pozbywania się nadmiarów martwej materii organicznej.
Jak zlikwidować ziemiórki
ziemiórki skutecznie likwidują insektycydy doglebowe, aplikowane w formie pałeczek lub płynu. Bardzo skuteczne są też żółte lepy wabiące dorosłe owady, a także pułapki złożone z wody z octem i odrobiną płynu do mycia naczyń.
Owady zwabione kwaśnym zapachem topią się w takiej miksturze. Wadą dwóch ostatnich metod jest konieczność powtarzania zabiegów aż do chwili, w której wylęgną się wszystkie pokolenia. Na szczęście nie trwa to zbyt długo, bo całe życie ziemiórki trwa około trzech tygodni.
Polecamy również:
Dział techniczny. Absolwentka AGH, miłośniczka stron internetowych. Ujmuje w całość naszą pracę, ujarzmia artystyczne dusze sprowadzając je na ziemię, prosto do internetowego świata. Kontakt: [email protected]
Ziemiórki to prawdziwa zmora… walczę z nimi od tygodni.
Nie wiedziałem, że ziemiórki mogą być aż tak szkodliwe…
Comments are closed.