Nicienie glebowe - niewidoczne i groźne

Spis treści

Nicienie glebowe to zwierzęta bardzo niewielkich rozmiarów. Większość ich krewniaków jest pasożytami wewnętrznymi zwierząt i roślin. Te wolno żyjące potrafią narobić sporych szkód w uprawach. W przeciętnej glebie jest ich bardzo dużo. W 1 m2  ziemi,  do głębokości 10 cm, może żyć tych zwierząt nawet  5-10 mln. Nawyki żywieniowe mają przeróżne i zależne od gatunku. 

Niektóre żywią się komórkami żywych grzybów, inne aktywnie polują na pierwotniaki, czy bakterie i promieniowce. Część z nich jednak żeruje na żywych komórkach roślin wyższych i to one stanowią utrapienie ogrodników. 

Nicienie – jak je rozpoznać

Maleńkie, wręcz mikroskopijne, bo największe  z nich osiągają do 0,3 mm długości są niewidoczne gołym okiem. Jednak ślady ich żerowania już tak. Choć i tu czyhają pułapki, czo pierwsze objawy obecności szkodników łatwo pomylić z niedoborami składników pokarmowych i wywoływanymi przez nie objawami. Jednak, kiedy istnieje pewność, że rośliny są dobrze odżywione, a jednak dają sygnały jakby czegoś im brakowało, najprawdopodobniej przyczyną są nicienie glebowe. 

Trudno jest walczyć  z niewidzialnym najeźdźcą, ale czasem pomóc może dokładnie obejrzenie roślin. I tak na młodych siewkach drzew często żerują nicienie z grupy Korzeniaków, które uszkadzając młode części podziemne, doprowadzają do zamierania siewek. Z kolei guzaki powodują wyrastanie na korzeniach roślin charakterystycznych zgrubień. Żółknące i zasychające liście czosnków i cebuli to objaw żerowania niszczyka zjadliwego. Ten robak powoduje też rozpadanie się główek czosnku jeszcze w ziemi. 

Inne rośliny atakują nicienie o niewinnych nazwach takich jak szpilecznik baldasznik, czy mątwiki. Wszystkie czynią poważne szkody w uprawach i występują pospolicie. 

Jak zwalczyć nicienie

Kiedy uprawa została zaatakowana przez nicienie, nie ma czasu do stracenia. Czekanie tylko pogorszy sytuację i powiększy straty.  Istnieją, na szczęście skuteczne metody radzenia sobie z tymi mikroskopijnymi szkodnikami – zarówno naturalne jak i chemiczne. Nicienie glebowe skutecznie odstrasza obecność aksamitek i szparagów lekarskich.

Zwierzęta nie znoszą zapachu tych roślin i trzymają się z daleka, od strzeżonych przez nie upraw. W sklepach ogrodniczych dostępne są również naturalne preparaty do zwalczania nicieni pasożytujących na roślinach, a zawierające szczepy bakterii niszczących intruza, bez szkód dla pozostałych, pożytecznych organizmów żyjących w podłożu. 

W przypadku roślin doniczkowych skuteczne mogą być też preparaty aplikowane  w postaci pałeczek czy granulatu mieszanego z wierzchnią warstwą ziemi. Wysoką skuteczność wykazuje też oprysk z czosnku i cebuli, skutecznie i szybko zwalczający nieproszonych gości. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top