Ocena:

4.5
(6)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Nicienie glebowe - niewidoczne i groźne

Spis treści

Nicienie glebowe to zwierzęta bardzo niewielkich rozmiarów. Większość ich krewniaków jest pasożytami wewnętrznymi zwierząt i roślin. Te wolno żyjące potrafią narobić sporych szkód w uprawach. W przeciętnej glebie jest ich bardzo dużo. W 1 m2  ziemi,  do głębokości 10 cm, może żyć tych zwierząt nawet  5-10 mln. Nawyki żywieniowe mają przeróżne i zależne od gatunku. 

Niektóre żywią się komórkami żywych grzybów, inne aktywnie polują na pierwotniaki, czy bakterie i promieniowce. Część z nich jednak żeruje na żywych komórkach roślin wyższych i to one stanowią utrapienie ogrodników. 

Nicienie – jak je rozpoznać

Maleńkie, wręcz mikroskopijne, bo największe  z nich osiągają do 0,3 mm długości są niewidoczne gołym okiem. Jednak ślady ich żerowania już tak. Choć i tu czyhają pułapki, czo pierwsze objawy obecności szkodników łatwo pomylić z niedoborami składników pokarmowych i wywoływanymi przez nie objawami. Jednak, kiedy istnieje pewność, że rośliny są dobrze odżywione, a jednak dają sygnały jakby czegoś im brakowało, najprawdopodobniej przyczyną są nicienie glebowe. 

Trudno jest walczyć  z niewidzialnym najeźdźcą, ale czasem pomóc może dokładnie obejrzenie roślin. I tak na młodych siewkach drzew często żerują nicienie z grupy Korzeniaków, które uszkadzając młode części podziemne, doprowadzają do zamierania siewek. Z kolei guzaki powodują wyrastanie na korzeniach roślin charakterystycznych zgrubień. Żółknące i zasychające liście czosnków i cebuli to objaw żerowania niszczyka zjadliwego. Ten robak powoduje też rozpadanie się główek czosnku jeszcze w ziemi. 

Inne rośliny atakują nicienie o niewinnych nazwach takich jak szpilecznik baldasznik, czy mątwiki. Wszystkie czynią poważne szkody w uprawach i występują pospolicie. 

Jak zwalczyć nicienie

Kiedy uprawa została zaatakowana przez nicienie, nie ma czasu do stracenia. Czekanie tylko pogorszy sytuację i powiększy straty.  Istnieją, na szczęście skuteczne metody radzenia sobie z tymi mikroskopijnymi szkodnikami – zarówno naturalne jak i chemiczne. Nicienie glebowe skutecznie odstrasza obecność aksamitek i szparagów lekarskich.

Zwierzęta nie znoszą zapachu tych roślin i trzymają się z daleka, od strzeżonych przez nie upraw. W sklepach ogrodniczych dostępne są również naturalne preparaty do zwalczania nicieni pasożytujących na roślinach, a zawierające szczepy bakterii niszczących intruza, bez szkód dla pozostałych, pożytecznych organizmów żyjących w podłożu. 

W przypadku roślin doniczkowych skuteczne mogą być też preparaty aplikowane  w postaci pałeczek czy granulatu mieszanego z wierzchnią warstwą ziemi. Wysoką skuteczność wykazuje też oprysk z czosnku i cebuli, skutecznie i szybko zwalczający nieproszonych gości. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 4.5 / 5. Vote count: 6

Oceń post jako pierwszy

2 thoughts on “Szkodnik Nicienie glebowe”

  1. Avatar photo

    Nicienie glebowe są takie podstępne, nigdy nie wiadomo, kiedy zaatakują!

  2. Avatar photo

    Czy nicienie glebowe są groźne dla wszystkich roślin?

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top