Mącznik młynarek - amator nasion
Mącznik młynarek, w przeciwieństwie do kuzynów nękających już wyrośnięte rośliny, żywi się ich nasionami. Jest ważnym szkodnikiem magazynowym, potrafiącym narobić dużych szkód w zapasach nasion zbóż i nie tylko. W naturze jest nieszkodliwy, żywi się butwiejącymi szczątkami roślin i rozkładającą się padliną. Natomiast kiedy jego jaja, czy larwy dostaną się do magazynu zbóż, może się okazać, że cała partia będzie się nadawała jedynie do wyrzucenia.
Ten spory, bo dorastający do 2 cm długości chrząszcz, a właściwie jego larwy są cenionym pokarmem dla zwierząt terrarystycznych. W krajach azjatyckich są też spożywane przez ludzi, jako dobre źródło białka zwierzęcego. W handlu spotyka się mącznika młynarka pod błędną nazwą „mączniak” – ta dotyczy pasożytniczego grzyba z rodziny workowców, który potrafi czynić znaczne szkody w uprawach.
Mącznik młynarek – w naturze sanitariusz, w magazynach szkodnik
W praktyce mącznik młynarek rzadko atakuje nasiona roślin innych niż zboża. Natomiast stosunkowo często trafia się w przeterminowanych płatkach zbożowych, czy mące. Jego młode larwy są białe i trudne do zauważenia. Starsze przybierają odcień pomarańczowożółty i wtedy już trudno się im ukryć.
Silne żuwaczki sprawiają, że bez trudu przegryza papierowe, czy foliowe opakowania, żeby się do nich dostać. Zdarza się też, że owady tego gatunku przebywają pod korą drzew liściastych, gdzie mogą powodować uszkodzenia mechaniczne.
Jak pozbyć się mącznika młynarka
Jako że mącznik młynarek zarówno w postaci larwalnej jak i dorosłej najczęściej przebywa w miejscu żerowania, pozbycie się tego szkodnika nie jest proste. W przestrzeniach magazynowych najczęściej stosowanym zabiegiem jest fumigacja, czyli zamgławianie środkiem owadobójczym. W tym celu stosuje się, np. dwutlenek węgla wtłaczany pod wysokim ciśnieniem. W mieszkaniach, czy niewielkich przydomowych składzikach jest to nieco trudniejsze.
Tu dobrze sprawdzają się preparaty kontaktowe, które wabią owady. Te, po dotknięciu, czy spożyciu giną. Ta metoda nie niszczy jednak jaj, z których wylęgają się kolejne pokolenia. Podobnie z lepami, czy pułapkami. W przypadku, kiedy mącznik młynarek zamieszka w miejscu, w których czyni szkody, pozostaje jedynie wytrwałe wyłapywanie dojrzewających larw i imago, aż skutecznie wytępi się całą populację.
Polecamy również:
Dział techniczny. Absolwentka AGH, miłośniczka stron internetowych. Ujmuje w całość naszą pracę, ujarzmia artystyczne dusze sprowadzając je na ziemię, prosto do internetowego świata. Kontakt: [email protected]
Nigdy wcześniej nie słyszałem o mączniku młynarku, muszę uważać!
Czy mącznik młynarek atakuje tylko niektóre rośliny?
Comments are closed.