Hortensja - mozaikowatość liści rzadka i niebezpieczna choroba.

Spis treści

Mozaikowatość liści wywoływana jest przez wirusy. Te atakujące rośliny są znacznie słabiej zbadane niż zwierzęce i jak dotąd, choroby przez niewywoływane są nieuleczalne. Na mozaikowatość liści zapaść może też hortensja, choć o tego rodzaju choroba zdarza się niezwykle rzadko. Chorują, na ogół rośliny z dużych plantacji szklarniowych, a patogen przenoszony jest przez owady żywiące się sokiem – w praktyce mszyce i czerwce. 

Hortensja zarażona wirusem mozaikowatości

Patogen dostaje się do wnętrza rośliny przez uszkodzenia mechaniczne – w praktyce ataki szkodników. Praktycznie nie zdarza się wśród roślin uprawianych w przydomowych ogrodach, natomiast atakuje monokulturowe uprawy szklarniowe. 

Dlatego też można go przynieść do domu z doniczkową hortensją z uprawy szklarniowej. Jeżeli hortensja ma na liściach żółtawe smugi i plamy przypominające mozaikę, lepiej nie zabierać jej ze sobą do domu. 

Zdrowa hortensja – jak się bronić przed wirusami roślinnymi

Jak wcześniej wspominaliśmy, wirusy roślinne są bardzo słabo zbadane, a wywoływane przez nie choroby – nieuleczalne. Chora hortensja nadaje się jedynie do wyrzucenia. NIe można jej kompostować i najlepiej zaatakowaną roślinę spalić. Ogrodnicy uprawiający te rośliny w szklarniach powinni zwracać baczną uwagę na obecność szkodników, bo to one przenoszą roślinne wirusy. 

Porażone hortensje nie tylko przez mozaikowatość liści należy jak najszybciej eliminować z uprawy. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top