Lato w ogrodzie

Po pełnej kwiatów i wyścigu o życie wiośnie — tak, rośliny silnie rywalizują miedzy sobą o wodę, składniki pokarmowe i światło, nadchodzi dojrzałe piękno lata. Teraz można się cieszyć owocami pracy z poprzednich miesięcy i to dosłownie. 

W lipcu powietrze jest aż ciężkie od zapachu kwiatów i brzęczenia pszczół. To czas zbiorów pierwszych, wczesnych odmian owoców oraz niektórych warzyw i ziół. W tym miesiącu najwięcej uwagi wymagają właśnie ogródki warzywny i ziołowy, gdzie sytuacja zmienia się dynamicznie. Trzeba na bieżąco usuwać pojawiające się kwiatostany roślin, które kwitnąć nie powinny. Ze względu na panujące wysokie temperatury, rośliny wymagają podlewania. 

Sierpień przynosi ulgę od upałów, zapewniając nieco chłodniejsze i bardziej wilgotne noce. Jednak rośliny nadal wymagają intensywnej opieki i sprawdzania poziomu wilgotności gruntu. Pod koniec miesiąca zaczynają się intensywne zbiory owoców i warzyw. To właśnie w sierpniu zapełniają się domowe spiżarnie, a w kuchniach trwa produkcja domowych przetworów. Sierpień to też czas pojawiania się wyraźnych symptomów chorób trawiących rośliny uprawne. Warto reagować na nie na bieżąco. 

O ile rok jest ciepłu, podobnie dzieje się we wrześniu, choć powoli widać już nadciągającą jesień. W tym miesiącu najwięcej drzew owocowych daje plony, co związane jest nie tylko z intensywnym zbiorem, ale i usuwaniem gnijących resztek.  Kompostownik pracuje pełną parą i warto pomóc mu, zapraszając do współpracy dżdżownice. Te pożyteczne pierścienice przyspieszą produkcję hummusu i napowietrzą przyszły nawóz. 

wschód słońca mgła
Lipiec
jesień w lesie
Sierpień
jesień słońce
Wrzesień
Scroll to Top
Scroll to Top