Kalendarz księżycowy - nieoceniona pomoc w uprawie roślin.

Spis treści

Uprawiając nawet niewielki ogródek składający się z warzyw, owoców i drzewek owocowych warto skorzystać z kalendarza księżycowego i dowiedzieć się, jaki wpływ ma na rośliny. Zmieniające się fazy księżyca mają wpływ na to, jak będą rozwijać się rośliny oraz jakie prace mogą być w danym dniu wykonywane w ogrodzie. Księżyc i pogoda mają duży wpływ na to, jak przebiega wzrost roślin.

Kalendarz księżycowy

Kalendarz księżycowy - co to jest?

Termin wykonywania różnych prac w ogrodzie można skorelować z przebiegiem różnych faz księżyca. Korzystając z kalendarza księżycowego podczas prac w ogrodzie, trzeba wiedzieć, że istnieje 6 faz księżyca: nów, I kwadra, II kwadra, pełnia, III kwadra, IV kwadra, pełnia. Nów jest okresem, który trwa tylko trzy dni, można wówczas usuwać chore pędy, walczyć ze szkodnikami roślin i z ich chorobami. 

W nowiu nie należy wysiewać i sadzić roślin. Dobrym okresem na wysiew i sadzenie roślin jest pełnia, która również trwa trzy dni. W tym okresie wskazane jest sadzenie ziemniaków i pomidorów, a także takich warzyw, jak cebula, rzodkiewka, brukselka i kapusta. Można także przesadzać rośliny i krzewy, nawozić, okopywać i pielić, trzeba jednak unikać przycinania drzew i krzewów oraz wykonywania szczepień drzewek.

Jak kalendarz księżycowy wpływa na prace w ogrodzie?

I kwadra pojawia się zaraz po nowiu, kiedy księżyca przybywa, trwa ona do momentu, kiedy jest on widoczny w połowie, następuje wtedy II faza i trwa do momentu, kiedy następuje pełnia. W tym okresie można prowadzić wysiew warzyw liściowych, można także sadzić drzewka owocowe i wykonywać ich szczepienia. 

Kalendarz księżycowy wskazuje, że w trakcie tych dwóch faz korzenie roślin są mało wrażliwe, natomiast gałęzie wydzielają dużo soków, dlatego jeśli drzewka są przycinane, trzeba robić to bardzo delikatnie. Jest to także bardzo dobry moment na zbieranie różnych ziół, owoców oraz warzyw. W III i IV kwadrze część naziemna nie reaguje już tak silnie na cięcie, dlatego można je wykonywać, zalecane jest także sianie i sadzenie roślin cebulowych i motylkowych. 

Rośliny w tym czasie lepiej się regenerują, dlatego można je formować i przesadzać. Kalendarz księżycowy w III i IV kwadrze to również dobry moment na zbiory tych warzyw, a także owoców, które mają być długo przechowywane. Cięcie kwiatów podczas trwania tych faz sprawia, że o wiele dłużej utrzymują się w bukietach.

koniczyna

Pielęgnacja ogrodu w zgodzie z naturalnym cyklem Księżyca - korzyści

Kalendarz księżycowy jest trochę trudniejszy w zastosowaniu, niż zwykły kalendarz ogrodniczy, ponieważ wymaga umiejętności obserwacji poszczególnych faz księżyca. Niewiele osób umie dobrze odczytywać wszystkie kwadry, a jeszcze mniej wie, jaki mają one wpływ na cały cykl wzrostu roślin, ich zagruntowanie, a także wzrost i zawiązywanie kwiatów i owoców. Kalendarz księżycowy opiera się na założeniu, że fazy księżyca mają wpływ na przypływ i odpływ wód podziemnych, co związane jest również z wodą i sokami w roślinach. 

Rolnictwo biodynamiczne jest dostosowane do naturalnego cyklu roślin, a to jest ekologiczne i korzystne dla środowiska naturalnego. Praca przeprowadzana w ogrodzie w harmonii z naturalnym rytmem całego wszechświata, przynosi wyjątkowo pozytywne efekty. Ogrodnicy, którzy dostosowują swoje prace do kalendarza księżycowego, zauważają wyższą jakość uprawianych przez siebie plonów.

Główna zasada prac prowadzonych w ogrodzie, która oparta jest na kwadrach księżyca polega na tym, że kiedy księżyca przybywa, to jest dobry moment na sianie i sadzenie roślin, natomiast kiedy go ubywa, można zająć się żniwami i zbiorami. Kalendarz księżycowy jest zgodny z siłami, które regulują wszystkie formy życia na ziemi. Bierze on pod uwagę temperaturę i poziom nasłonecznienia, dzięki temu wiadomo, że w niektórych miejscach naszej planety niektórych roślin nie można uprawiać. 

Aby był skuteczny, powinien być co roku odnawiany, jego efekty są długofalowe, można je zaobserwować dopiero po wielu miesiącach stosowania. Prace ogrodnicze są zharmonizowane z okresem, w jakim Księżyc co miesiąc okrąża Ziemię.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top