Kalendarz Ogrodnika - nieoceniona pomoc w uprawie roślin.

Spis treści

Kalendarz Biodynamiczny jest niezbędnym narzędziem dla wszystkich pasjonujących się ogrodnictwem. Pokazuje on, jak uprawiać rośliny w zgodzie z biodynamiką naszej planety bez używania szkodzących środowisku produktów. Czym dokładniej jest, a także, w jaki sposób można go zastosować w codziennej uprawie roślin?

Kalendarz Biodynamiczny

Czym dokładniej jest Kalendarz Biodynamiczny?

Aby lepiej zrozumieć, czym jest i jak korzystać z kalendarza biodynamicznego, na początek warto skupić się na kwestii rolnictwa biodynamicznego. Jest to rodzaj rolnictwa ekologicznego, stworzonego przez Rudolfa Steinera w 1924 roku, który wierzył, że rośliny, gleba i zwierzęta są ze sobą powiązane. Dlatego, jak zakładał – ważne jest, aby każdy mógł odgrywać swoją rolę w ekosystemie w celu zachowania naturalnej równowagi. Dlatego stosowanie jakichkolwiek produktów, które mogą zaszkodzić całemu procesowi, jest zabronione.

Wiele lat później Maria Thun opracowała kalendarz oparty na ruchu gwiazd. Dzięki tym informacjom rośliny są wysiewane, a prace konserwacyjne i żniwne przeprowadzane w określonych, odpowiednich do tego terminach. Jak zatem działa kalendarz biodynamiczny?

Kalendarz Biodynamiczny – co kiedy sadzić rośliny?

Przez długi czas wierzono, że konstelacje gwiazd mają pewną władzę nad życiem na Ziemi, a więc i nad roślinami. Tak też, zgodnie z tym kalendarzem, istnieją różne konstelacje, które wpływają na niektóre z nich:
  • Korzeń – Panna, Koziorożec i Byk – Znaki Ziemi;
  • Liście, łodygi – Skorpion, Ryby i Rak – Znaki Wody;
  • Kwiaty – Bliźnięta, Waga i Wodnik – Znaki Powietrza;
  • Owoce – Lew, Strzelec i Baran – Znaki Ognia.
Korzystając z kalendarza biodynamicznego, warto wiedzieć, że istnieją cztery podstawowe elementy: woda, powietrze, ogień i ziemia. Należy znać także cykle księżycowe, ponieważ to w zależności od tego, w jakiej fazie się znajduje, należy wykonać konkretne działania w ogrodzie. Wyszczególniamy najważniejsze:
  • Pierwsza kwadra – w tej fazie soki wewnątrz roślin koncentrują się na gałęziach i łodygach – jest to zatem idealny czas na wzrost roślin, dlatego wykorzystuje się ją do sadzenia roślin, z których następnie wykorzystujemy ich owoce, np. pomidory czy papryka;
  • Pełnia – najlepszy czas na zbiory. Sok jest skoncentrowany w liściach i owocach, dzięki czemu rośliny takie jak sałata czy szpinak będą smakować lepiej;
  • Ostatnia kwadra – czas idealny do siewu roślin okopowych (marchew, rzepa, ziemniaki itp.); To właśnie wtedy soki wewnątrz roślin zaczynają opadać w dół rośliny;
  • Księżyc w Nowiu – na tym etapie należy się skupić na zadaniach związanych z pielęgnacją roślin, ponieważ płyny wewnątrz roślin koncentrują się w rejonie korzeni.
tulipan z dziewczyną

Dlaczego warto z niego korzystać?

Kalendarz biodynamiczny bazuje na wieloletnich obserwacjach profesjonalistów. Na świecie wielu ogrodników postępuje zgodnie z zaleceniami „biodynamicznego” kalendarza, uzyskując doskonałe plony.

Ważne jest, aby sprawdzić aktualność kalendarza dla określonego obszaru – należy dostosować swoją strefę czasową. Należy także skorzystać z renomowanego kalendarza. Często można spotkać się z bardzo szkodliwym faktem – kalendarze nie pasują do siebie, różnią się nawet daty i godziny początku faz księżycowych.

Zaufanie sprawdzonemu źródłu jest najważniejszym czynnikiem, który wpływa na ostateczną jakość plonów. Stosując się do dopasowanego pod nas kalendarza, możemy osiągnąć niesamowite wyniki w uprawie roślin.

Jak dba się o rośliny z zastosowaniem kalendarzu biodynamicznego?

Kalendarz biodynamiczny istotnie współgra z pojęciem rolnictwa biodynamicznego. Oznacza to, iż w trakcie uprawy roślin nie stosujemy produktów syntetycznych, toksycznych dla środowiska. Co jeszcze należy wiedzieć o uprawie wraz z użyciem tego typu kalendarza?
  • Siew – sadzenie to wzbogacające zajęcie, stosując się do zaleceń kalendarza biodynamicznego, należy to robić nie tylko przy odpowiedniej pogodzie, pożądane jest również, aby siew rozpocząć pomiędzy pierwszą kwadrą a nowiem księżyca. W te dni osiągamy wysoki poziom kiełkowania nasion;
  • Nawóz – rośliny potrzebują pożywienia, aby rosnąć. W rolnictwie biodynamicznych, by wykorzystać potencjał roślin, warto skorzystać z naturalnych nawozów do gleby. Najlepszy moment na nawożenie przypada na moment, gdy roślina rośnie, z kolei najlepsze fazy księżyca to nów i pierwsza kwadra;
  • Szkodniki – jak radzić sobie ze szkodnikami stosując się do zasad kalendarza biodynamicznego? Stosowanie ekologicznych środków prewencyjnych, organicznych kompostów i stosowanie płodozmianu jest w stanie zapewnić roślinom bezpieczne kwitnięcie.

Polecamy również:

3 thoughts on “Kalendarz Biodynamiczny”

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top