Oprysk miedzian - na grzyby chorobotwórcze i bakterie
Związki miedzi od wieków stosowane są jako skuteczne środki ochrony roślin. Już w XIX wieku stosowane były masowo do ochrony cennych francuskich winnic, przed nękającym je mączniakiem rzekomy. Współcześnie nadal znajdują szerokie zastosowanie w uprawach amatorskich i przemysłowych, stanowiąc ważną część profilaktyki chorób grzybowych. Skuteczne są także w zwalczaniu infekcji bakteryjnych u roślin. Oprysk miedzian dozwolony jest także w gospodarstwach ekologicznych.
Oprysk miedzian jako profilaktyka
- zaraza ziemniaka
- antraknoza
- septorioza
- szara pleśń
- mączniak rzekomy
- parch jabłoni i innych
Oprysk Miedzian - działanie lecznicze
Miedzian jest nie tylko fungicydem. Wykazuje też działanie bakteriobójcze, likwidując przyczynę już istniejących chorób. Skutecznie zwalcza cętkowatość pomidorów, kanciastą plamistość ogórków, zgorzel pędów, czy rak bakteryjny. Okres karencji po zastosowaniu preparatu wynosi dla roślin jadalnych siedem dni. Po upływie tego czasu można je bezpiecznie jeść. Niestety oprysk Miedzian jest silnie toksyczny dla owadów, w tym i pszczół i organizmów wodnych.
Należy unikać stosowania go w porach, w których owady są aktywne i w pobliżu pasiek i zbiorników wodnych.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]