Oprysk miedzian - na grzyby chorobotwórcze i bakterie

Spis treści

Związki miedzi od wieków stosowane są jako skuteczne środki ochrony roślin. Już w XIX wieku stosowane były masowo do ochrony cennych francuskich winnic, przed nękającym je mączniakiem rzekomy.  Współcześnie nadal znajdują szerokie zastosowanie w uprawach amatorskich i przemysłowych, stanowiąc ważną część profilaktyki chorób grzybowych. Skuteczne są także w zwalczaniu infekcji bakteryjnych u roślin. Oprysk miedzian dozwolony jest także w gospodarstwach ekologicznych. 

Oprysk miedzian jako profilaktyka

na rynku dostępnych jest wiele preparatów opartych na związkach miedzi. Najczęściej spotykane w ogrodnictwie są tlenochlorek miedzi, tlenek miedzi i wodorotlenek miedzi. Popularny oprysk miedzian to właśnie wspomniany tlenochlorek miedzi. W handlu dostępny najczęściej jako proszek do sporządzania roztworu, pod nazwą Miedzian 50 i wygodniejszy, bo gotowy do użycia, płynny Miedzian 350 SC. Szerokie spektrum działania czyni preparat  jednym z najbardziej popularnych w profilaktyce chorób grzybowych jak:
W celach zapobiegania chorobom Miedzian należy stosować co tydzień, od połowy kwitnienia drzew owocowych, aż do czasu wybarwienia połowy owoców – w przypadku drzew i krzewów owocowych.  U roślin ozdobnych można używać go raz na 7 – 10 dni. Jak wszystkie opryski należy przeprowadzać i ten w czasie kiedy rośliny są suche, a pogoda ładna. Ulewne deszcze mogą spłukiwać preparat.

Oprysk Miedzian - działanie lecznicze

Miedzian jest nie tylko fungicydem. Wykazuje też działanie bakteriobójcze, likwidując przyczynę już istniejących chorób. Skutecznie zwalcza  cętkowatość pomidorów, kanciastą  plamistość ogórków, zgorzel pędów, czy rak bakteryjny.  Okres karencji po zastosowaniu preparatu wynosi dla roślin jadalnych siedem dni. Po upływie tego czasu można je bezpiecznie jeść.  Niestety oprysk Miedzian jest silnie toksyczny dla owadów, w tym i pszczół i organizmów wodnych. 

Należy unikać stosowania go w porach, w których owady są aktywne i w pobliżu pasiek i zbiorników wodnych. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top