Szara pleśń - niebezpieczna dla hortensji
Szara pleśń to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób wywoływanych przez grzyby pasożytnicze, jaka atakuje rośliny. Zainfekowane najczęściej giną, a patogen rozprzestrzenia się szybko, przynosząc duże straty w uprawach szklarniowych i po foliami. Hortensja jest na niego dość podatna, choć częściej ofiarą padają rośliny doniczkowe, niż te uprawiane w ogrodach.
Hortensja a szara pleśń
Liście i pędy zainfekowanej szarą pleśnią rośliny, w początkowej fazie pokrywają się plamami gnilnymi. Te, najczęściej pozostają niezauważone, aż do chwili, w której choroba jest już mocno zaawansowana. Chora hortensja pokrywa się później szarym nalotem przypominającym pleśń pojawiającą się na owocach cytrusowych. Chorobę, niestety leczy się trudno, a zaatakowane rośliny najczęściej giną.
Jak chronić przed infekcją i sprawić, żeby hortensja rosła zdrowo
Najważniejsza przy zakażeniach szarą pleśnią jest profilaktyka. Już na etapie ukorzeniania się sadzonek warto młode roślinki profilaktycznie opryskiwać środkami grzybobójczymi, a uprawy często i starannie wietrzyć. Należy je też starannie obserwować i w przypadku zauważenia pierwszych objawów, zastosować odpowiednie preparaty.
W przypadku szarej pleśni bardzo dobrze sprawdza się metoda zwalczania „ognia ogniem” i zastosowania grzybów, które żywią się patogenami szarej pleśni. Ten sposób pozwala nie tylko na skuteczną walkę z pasożytniczym grzybem, ale zapewnia też ochronę. Dzięki niej młoda hortensja będzie rosła zdrowo.
Polecamy również:
Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]
Szara pleśń to największy wróg mojej hortensji!
Czy ktoś ma domowe sposoby na szarą pleśń?
Super wpis, teraz wiem, jak walczyć z pleśnią.
Comments are closed.