Septorioza hortensji - niebezpieczna choroba grzybowa

Spis treści

Hortensje preferują cień i wilgotne podłoże, oraz dość wysoką wilgotność powietrza wokół. Takie warunki sprzyjają też rozwojowi przeróżnych chorób wywoływanych przez pasożytnicze grzyby.  Nie inaczej jest z septoriozą hortensji, powodującą znaczne straty w uprawach monokulturowych, szczególnie w mokrych latach. Hortensja zarażona pasożytniczym grzybem z rodziny Septoria dość szybko traci liście, po czym zamiera.  W przypadku tego patogenu najważniejsza jest profilaktyka. 

Przyczyną utraty liści

Pasożytniczy grzyb Septoria hydrangea atakuje najczęściej hortensje uprawiane w dużym zagęszczeniu. Patogen łatwo przenosi się z jednej rośliny na drugą, a nasilenie objawów przez niego wywoływanych, najbardziej jest widoczne w drugiej połowie lata. Jak i pozostałe choroby grzybowe najczęściej rozwija się w okresach mokrych, natomiast suche upały hamują skutecznie jego rozprzestrzenianie. 

Zainfekowana Hortensja ma na liściach szybko rozprzestrzeniające się brązowe plamy w czerwonych, lub czarnych obwódkach. Na nich powstaje matowy, czarny nalot – zarodniki grzyba. Zainfekowane liście masowo opadają. 

Bezpieczna odległość przed Septoria Hortensji 

Hortensja, która straciła liście nie może fotosyntetyzować i obumiera z głodu. Pada ofiarą Niebezpiecznej chorobie, jaką jest septorioza której można zapobiegać, sadząc, czy ustawiając rośliny w bezpiecznych odległościach. Jej rozwojowi sprzyjają ciasne, monokulturowe uprawy, na których grzyby mogą łatwo przenosi się  z jednej rośliny na drugą. 

Warto też, profilaktycznie, co pewien czas stosować środki grzybobójcze, które uchronią rośliny przez zarażeniem patogenem. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top