Rdza hortensji
Grzyb Pucciniastrum hydrangeae atakuje liście hortensji, prowadząc do zmian w ich wyglądzie i przedwczesnego opadania, co osłabia roślinę. Jak wszystkie choroby grzybowe, rozwija się szczególnie intensywnie w latach mokrych i ciepłych. Częściej chorują rośliny rosnące w miejscach nieprzewiewnych. Zaatakowana hortensja, jeżeli nie jest leczona, może nie przetrwać zimy.
Hortensja zaatakowana przez rdzę
Nazwa choroby pochodzi od rudego koloru fitopatogennego grzyba zwanego rdzą hortensji , przypominającego nalot z tlenku żelaza, widoczny na metalowych przedmiotach. Choroba rzadko powoduje duże straty, ale wyraźnie osłabia roślinę, pozbawiając ją możliwości prawidłowej fotosyntezy i oddychania. Chora Hortensja na rdzę słabnie, marnieje i może nie przetrwać zimy. Osłabiona jest mało odporna na przemarzanie.
Rdza hortensja może ocaleć
Zaatakowaną roślinę, po stwierdzeniu obecności rdzy należy jak najszybciej potraktować odpowiednim preparatem grzybobójczym. Śladem obecności grzyba, niepozostawiającym wątpliwości, są rdzawe, jakby zamszowe plamy powstające na liściach krzewu.
Żeby zapobiec infekcji, należy ostrożnie podlewać roślinę, a jesienią starannie wygrabić spod niej opadłe liście, mogące stanowić rezerwuar zarodników grzyba. Odpowiednio zaopiekowana i leczona rdza hortensja ma szansę na całkowite wyzdrowienie i powrót do pełnej świetności.
Polecamy również:
Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]