Miotła zbożowa
Niczym niewyróżniające się zielone źdźbła i wiechowate, wiotkie kwiatostany przypominające wiele gatunków kwitnących traw ozdobnych. Miotła zbożowa jest bardzo pospolitym chwastem zarastającym, jak wskazuje jej polska nazwa, przede wszystkim pola, na których uprawiane są zboża. W ogrodach nie ma większego znaczenia, przez swoją niepozorność wtapia się w tło.
Ta subtelna z wyglądu trawa jest rośliną jednoroczną, co sprawia, że normalnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne znacząco ograniczają ryzyko zanieczyszczenia nią upraw.
Miotła zbożowa — cykl życiowy i wygląd
Kiedy temperatura zaczyna się utrzymywać około zera stopni Celsjusza, większość roślin pozostaje jeszcze w stanie uśpienia. Nieliczne, w tym i miotła zbożowa rozpoczynają wtedy kiełkowanie. Zapewnia to roślinie lepszy dostęp do światła oraz wody i składników pokarmowych. Jednocześnie rosnąc, pozbawia lub utrudnia dostęp do nich roślinom uprawnym, najczęściej zbożom. Miotła zbożowa jest rośliną jednoroczną, co oznacza, że jej cykl życiowy trwa jeden sezon wegetacyjny — od nasiona do nasiona.
Ta trawa potrafi, w zależności od warunków wyrastać od 10 cm do nawet 120 cm wysokości. Liście ma dość szerokie, często czerwono podbarwione, szorstko owłosione. Ceni sobie gleby suche i piaszczyste, na których konkurencja o składniki niezbędne do życia jest bardzo intensywna.
Zwalczanie miotły zbożowej
Trawa ta jako roślina jednoroczna, jara jest wrażliwa na zabiegi agrotechniczne, takie jak wiosenne bronowanie, czy przekopywanie grządek. Niszczy to jej nowo wschodzące siewki i ogranicza występowanie. Skuteczne jest również usuwanie mechaniczne poprzez wyrywanie miotły zbożowej wraz z korzeniami lub ścinanie jej.
Takie zabiegi nie dopuszczają do zakwitnięcia rośliny, a co za tym idzie wydania dojrzałych nasion, które w kolejnych sezonach dałyby nowe pokolenia trawy. Skuteczne w zwalczaniu miotły zbożowej są również środki chemiczne. Herbicydy przeznaczone dla roślin jednoliściennych są sojusznikiem w walce z tą wytrzymałą trawą.
Polecamy również:
Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]
Nie wiedziałem, że ma takie właściwości. Ciekawie!
A ktoś z was uprawiał miotłę zbożową?
Miotła zbożowa to świetna roślina!
Comments are closed.