Mikołajek alpejski – Opis

Spis treści

Uprawa – Mikołajek alpejski

Mikołajek alpejski jest rośliną z gatunku selerowatych. Naturalnie rośnie w górach oraz na terenach nadmorskich, między innymi w Alpach oraz na Bałkanach. Roślina preferuje podłoże obfite wapń, a jednocześnie jest bardzo rzadka, stanowiąc gatunek chroniony. Może osiągnąć 70 cm wysokości oraz około 50 cm obwodu ze względu na krzaczasty oraz wzniesiony pokrój. Mikołajek doskonale prezentuje się pośród skalistych przestrzeni, ale także na tle zielonych roślin. Mikołajek alpejski kwitnie od czerwca do sierpnia, kiedy roślina pokrywa się drobnymi oraz bardzo licznymi kwiatami o lekko niebieskim wybarwieniu. Kwiatki zbierają się w bardzo oryginalne oraz kolczyste kwiatostany. 

Pomimo tego, że nie posiadają zbyt dużych płatków to są roślinami miododajnymi. Zdecydowanie najlepszym stanowiskiem do uprawy mikołajka alepiejskiego są miejsca słoneczne, przepuszczalnym podłożu o umiarkowanej wilgoci. Niezwykle ważna jest jednak wysoka zawartość wapna. Nie należy także sadzić mikołajka alpejskiego w miejscach, gdzie dochodzi do gromadzenia się wilgoci, nawet w okresie zimy. Rośliny te są podatne na przemarzanie oraz gnicie. Dobrym rozwiązaniem jest także wykopanie je późną jesienią z gruntu oraz przeniesienie do donicy. Następnie rośliny można umieścić w chłodnym oraz jasnym miejscu, wsadzając do gruntu dopiero wiosną.

Mikołajek alpejski

Zadania oraz rozmnażanie Mikołajka alpejskiego

 

Mikołajki alpejskie najczęściej rozmnaża się przez wysiew nasion lub z wykorzystaniem sadzonek pędowych. Rośliny te nie preferują przesadzania, tym samym to warto zadbać o odpowiednie stanowisko już na samym początku uprawy. Sadzenie można realizować od kwietnia do września, dbając o to, aby podłoże było pozbawione chwastów. Przed sadzeniem bryłę korzeniową należy namoczyć w wodzie oraz usunąć zniszczone i suche fragmenty korzeni. Konieczne jest także zachowanie odstępu między roślinami wynoszącego od 30 do 40 cm.

Nasiona wysiewa się zaraz po zbiorze, pobierając je z przekwitłych kwiatostanów. Można również zakupić gotowe nasiona w sklepach ogrodniczych. W przypadku mikołajka alpejskiego zabiegi pielęgnacyjne nie są wymagające. Wiosną warto przycinać pędy roślin, aby wówczas mikołajek lepiej się rozkrzewił. Niektóre odmiany mają naturalną tendencję do pokładania się. W takim wypadku warto stosować podpory. Mikołajek alpejski nie jest rośliną podatną na choroby oraz szkodniki. Może być jednak atakowany przez mszyce. W takich wypadkach można stosować opryski naturalne lub chemiczne, w zależności od intensywności inwazji szkodnika. Ze względu na wysokie walory estetyczne mikołajek alpejski bardzo często wykorzystywany jest w ogrodach skalnych, żwirowych oraz rabatach bylinowych. Doskonale prezentuje się pośród astrów alpejskich, jeżówki oraz niskich traw ozdobnych. 

Mikołajki alpejskie można także sadzić w pojemnikach, natomiast po wysuszeniu można wykorzystywać je do kompozycji florystycznych, zarówno suszonych, jak również świeżych bukietów. Ze względu na wysoką dekoracyjność, zwłaszcza w okresie kwitnienia, a także małe wymagania w uprawie, mikołajki to bardzo wdzięczne rośliny.

Nie, mikołajka alpejskiego nie można uprawiać w doniczce. Jest to gatunek rośliny, który woli rosnąć w skalnych miejscach i wymaga dużo światła słonecznego. Ponadto, mikołajka alpejska potrzebuje szczególnych warunków glebowych, które trudno jest uzyskać w doniczce.

Tak, mikołajka alpejskiego można hodować na balkonie. Jest to łatwa w uprawie roślina, która dobrze znosi słońce i niskie temperatury. Najlepiej jest sadzić mikołajka alpejskiego w skrzynkach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chwastów. Roślina ta ma małe, srebrzyste liście i ładne, fioletowe kwiaty.

Mikołajek alpejski powinien być podlewany raz w tygodniu lub częściej, jeśli jest upał lub gleba jest bardzo sucha.

Może rosnąć przez wiele lat, jeśli jest odpowiednio pielęgnowany. Mikołajek alpejski jest rośliną trwałą, która może żyć nawet do 20 lat.

Nie, mikołajek alpejski jest rośliną wieloletnią. Jest to krzew, który może osiągać wysokość do 1 metra. Jego liście są zielone przez cały rok, a kwiaty pojawiają się wiosną.

Tak, roślina mikołajek alpejski wymaga stanowiska nasłonecznionego. Mikołajek alpejski poradzi sobie jednak także na stanowisku półcienistym.

Mikołajek alpejski narażony jest  m.in. na mszyce, przędziorki, śmietki i mączliki. Aby chronić roślinę przed szkodnikami, należy regularnie sprawdzać rośliny i usuwać jeśli zauważy się szkodniki. Należy również zapobiegać infekcjom poprzez utrzymywanie czystości wokół rośliny, unikanie nadmiernego podlewania i stosowanie naturalnych środków owadobójczych, takich jak ocet, sok z cytryny lub olej lawendowy.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top