Listopad w ogrodzie

Spis treści

Ostatnie dni jesieni czyli listopad w ogrodzie

Ostatni miesiąc jesieni to czas, w którym dni są już krótkie, a temperatura zaczyna spadać na dłużej poniżej zera. W tym miesiącu zdarzają się także pierwsze opady śniegu. Listopad najczęściej jest słotny, a rośliny zrzucające liście na zimę mają już nagie gałęzie. Części nadziemne bylin zamarły, a ogród przybrał kolory monochromatycznych brązów i szarości, rozjaśnianych zielenią roślin zimozielonych.
zamarznięty kwiat rosa

W Listopadzie w ogrodzie pamiętamy o

  • W tym miesiącu należy przyciąć rośliny, które wyglądają nieestetycznie. Zaschnięte kwiatostany hortensji, celozji, czy traw ozdobnych dobrze jest pozostawić – przykryte śniegiem lub szronem wyglądają bardzo dekoracyjnie. Poza tym nasiona stanowią zimą pokarm dla ptaków – podobnie owoce dla ludzi niejadalne, a postawione na gałęziach.
  • W listopadzie pobiera się sadzonki zdrewniałe – w ten sposób rozmnaża się derenie, krzewuszki, wiciokrzewy, pęcherznice, ligustry, jaśminowce, czy forsycje i wiele innych. Pragnąc rozmnożyć krzew przez sadzonki warto sprawdzić kiedy pobiera się pędy z danego gatunku. 
  • Rośliny wrażliwe na niskie temperatury w listopadzie należy okryć agrowłókniną zimową, lub chochołami ze słomy. Należą do nich róże, budleje, magnolie, hortensje, ketmie i azalie, oraz wiele innych. Podobnie jak w przypadku sadzonek, trzeba sprawdzić, czy uprawiany gatunek i odmiana wymagają zimowego okrycia. Stopień mrozoodporności roślin ogrodowych jest bardzo różny. 
  • Przy utrzymujących się temperaturach powyżej zera, należy podlewać rośliny zimozielone, zarówno liściaste, jak i iglaste. Jesienna susza hydrofizjologiczna jest dla nich bardzo niebezpieczna.
  • Listopad to także miesiąc, w którym należy obwiązać kolumnowe odmiany drzew iglastych. Obciążone śniegiem pędy mogą się wyłamywać, lub deformować. Podobnie można zabezpieczyć też inne kruche krzewy i drzewa. 
  • Jeżeli w listopadzie ustabilizowały się już temperatury ujemne, a dodatkowo rozpoczęły opady śniegu, warto zacząć dokarmianie ptaków. Podaje się im mieszanki ziaren, a dla sikor można wywieszać kawałki surowej, niesolonej słoniny. Raz rozpoczęte karmienie trzeba kontynuować aż do wiosny i rozpoczęcia wegetacji. Ptaki przyzwyczajone do stołówki będą czekać na posiłek. Zaniedbanie ich może skutkować nawet śmiercią. Podobnie podawanie resztek, czy pieczywa.
  • Kontynuować trzeba zgrabianie opadłych liści spod drzew i krzewów. Warto je pozostawić na kupce w kącie ogrodu – umożliwi to przezimowanie wielu pożytecznym zwierzętom, które w kolejnym sezonie pomogą w zwalczaniu szkodników. Liście nadają się także do kompostowania.  
  • Jeżeli listopad jest ciepły, nadal trzeba na bieżąco usuwać pojawiające się chwasty. O tej porze roku ich pozostawienie jest szczególnie niebezpieczne, bo części nadziemne gnijąc pod śniegiem mogą stać się rezerwuarem chorób grzybowych. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top