Listopad w ogrodzie
Spis treści
Ostatnie dni jesieni czyli listopad w ogrodzie
Ostatni miesiąc jesieni to czas, w którym dni są już krótkie, a temperatura zaczyna spadać na dłużej poniżej zera. W tym miesiącu zdarzają się także pierwsze opady śniegu. Listopad najczęściej jest słotny, a rośliny zrzucające liście na zimę mają już nagie gałęzie. Części nadziemne bylin zamarły, a ogród przybrał kolory monochromatycznych brązów i szarości, rozjaśnianych zielenią roślin zimozielonych.W Listopadzie w ogrodzie pamiętamy o
- W tym miesiącu należy przyciąć rośliny, które wyglądają nieestetycznie. Zaschnięte kwiatostany hortensji, celozji, czy traw ozdobnych dobrze jest pozostawić – przykryte śniegiem lub szronem wyglądają bardzo dekoracyjnie. Poza tym nasiona stanowią zimą pokarm dla ptaków – podobnie owoce dla ludzi niejadalne, a postawione na gałęziach.
- W listopadzie pobiera się sadzonki zdrewniałe – w ten sposób rozmnaża się derenie, krzewuszki, wiciokrzewy, pęcherznice, ligustry, jaśminowce, czy forsycje i wiele innych. Pragnąc rozmnożyć krzew przez sadzonki warto sprawdzić kiedy pobiera się pędy z danego gatunku.
- Rośliny wrażliwe na niskie temperatury w listopadzie należy okryć agrowłókniną zimową, lub chochołami ze słomy. Należą do nich róże, budleje, magnolie, hortensje, ketmie i azalie, oraz wiele innych. Podobnie jak w przypadku sadzonek, trzeba sprawdzić, czy uprawiany gatunek i odmiana wymagają zimowego okrycia. Stopień mrozoodporności roślin ogrodowych jest bardzo różny.
- Przy utrzymujących się temperaturach powyżej zera, należy podlewać rośliny zimozielone, zarówno liściaste, jak i iglaste. Jesienna susza hydrofizjologiczna jest dla nich bardzo niebezpieczna.
- Listopad to także miesiąc, w którym należy obwiązać kolumnowe odmiany drzew iglastych. Obciążone śniegiem pędy mogą się wyłamywać, lub deformować. Podobnie można zabezpieczyć też inne kruche krzewy i drzewa.
- Jeżeli w listopadzie ustabilizowały się już temperatury ujemne, a dodatkowo rozpoczęły opady śniegu, warto zacząć dokarmianie ptaków. Podaje się im mieszanki ziaren, a dla sikor można wywieszać kawałki surowej, niesolonej słoniny. Raz rozpoczęte karmienie trzeba kontynuować aż do wiosny i rozpoczęcia wegetacji. Ptaki przyzwyczajone do stołówki będą czekać na posiłek. Zaniedbanie ich może skutkować nawet śmiercią. Podobnie podawanie resztek, czy pieczywa.
- Kontynuować trzeba zgrabianie opadłych liści spod drzew i krzewów. Warto je pozostawić na kupce w kącie ogrodu – umożliwi to przezimowanie wielu pożytecznym zwierzętom, które w kolejnym sezonie pomogą w zwalczaniu szkodników. Liście nadają się także do kompostowania.
- Jeżeli listopad jest ciepły, nadal trzeba na bieżąco usuwać pojawiające się chwasty. O tej porze roku ich pozostawienie jest szczególnie niebezpieczne, bo części nadziemne gnijąc pod śniegiem mogą stać się rezerwuarem chorób grzybowych.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Listopad w ogrodzie, a ja już myślę o wiośnie!
Trochę zbyt późno na porady, ale dzięki!
Listopad to zawsze trudny czas w ogrodzie, ale dam radę!
Comments are closed.