Październik w ogrodzie
Drzewa owocowe w październiku
W październiku liście roślin niezimozielonych zaczynają się przebarwiać i opadać. Ciągle kwitną chryzantemy i wrzosy, a późne odmiany krzewów i drzew owocowych, oraz ziół i warzyw dają plon. To czas suszenia, szykowania maceratów i innych przetworów z plonów całego sezonu. W tym miesiącu w sprzedaży pojawia się szeroka oferta drzewek owocowych sprzedawanych z gołym korzeniem – można je sadzić w odpowiednio przygotowanych wcześniej miejscach oczyszczonych z chwastów, resztek innych roślin i zasilonych kompostem lub obornikiem. . To także najlepszy czas na sadzenie żywopłotów. Październikowy ogród wymaga wiele pracy, żeby przygotować go należycie do nadchodzącej zimy.
W Pździerniku w ogrodzie pamiętamy o
- W październiku trzeba sprawdzić kondycję roślin zrzucających liście. Teraz dobrze widać stan pędów, obecność ewentualnych szkodników, czy chorób. Porażone części należy usunąć i spalić. W przypadku drzew owocowych cięcie wykonuje się 15 cm pod zarażonym miejscem, na skos, tnąc od wnętrza rośliny na zewnątrz. Ranę należy posmarować balsamem przyspieszającym gojenie. Sam zabieg wykonuje się czystym, ostrym sekatorem, który warto dezynfekować przed użyciem na kolejnych roślinach.
- W październiku nawozi się rośliny po raz ostatni przed zimą, o ile nie było ono przeprowadzone we wrześniu. Użyć należy nawozów bezazotowych, najlepiej organicznych. Kompost, obornik lub mączkę bazaltową rozkłada się wokół roślin i płytko przekopuje z ziemią.
- Październik w ogrodzie to też moment koszenia łąki kwietnej. Rośliny zdążyły już przekwitnąć i zawiązać nasiona, które czekają w ziemi na kolejny sezon, żeby wydać nowe pokolenia roślin. W tym miesiącu warto też usunąć niepożądane rośliny – chwasty.
- Wczesną jesienią, w początkach października można siać do gruntu nasiona nagietków, chabrów i ostróżek. Przejdą w gruncie konieczną stratyfikację i wiosną wykiełkują, dając kwiaty jeszcze w tym samym sezonie.
- Październik to miesiąc, w którym należy zacząć zabezpieczać przed zimą, rośliny wrażliwe na mrozy. Hortensje, róże i powojniki obsypuje się kopczykami ziemi. Podobnie budleje i magnolie.
- W październiku trzeba usunąć muł z dna oczka wodnego, ściąć wszystkie suche i obumarłe części roślin, a powierzchnię wody zabezpieczyć siatką, która ułatwi wyławianie opadających liści.
- Liście grabione spod drzew, o ile nie są porażone chorobami, warto zostawić na kupce w którymś z kątów ogrodu. Umożliwią przezimowanie wielu pożytecznym zwierzętom – od owadów pomocnych w zwalczaniu mszyc, aż po jeże.
- Opieki wymaga też trawnik. W październiku kosi się go po raz ostatni, niezbyt krótko i na bieżąco sprząta opadające liście, żeby nie prowokować rozwoju chorób grzybowych.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Pięknie, dziękuję za inspiracje!
Hm, u mnie w październiku zawsze pada, trochę to trudne…
Super rady na październik, na pewno spróbuję!
Comments are closed.