Hortensja Anabelle – Opis

Spis treści

Hortensja Annabelle na dobre zadomowiła się w polskich ogrodach. Swoją popularność zawdzięcza pięknym, obfitym kwiatostanom oraz niewielkim wymaganiom uprawowym. Każdy wielbicieli zieleni z łatwością jest w stanie stworzyć dla niej idealne warunki do rozwoju.

Hortensja Anabelle

Hortensja Annabelle i jej historia

Ten przepiękny, pochodzący z Ameryki Północnej krzew przybył do Europy na początku XX wieku i od razu skradł serca ogrodników. Klimat stanu Illinois, w którym ją pierwotnie odkryto okazał się podobny do Naszej strefy, dlatego roślina z łatwością się rozprzestrzeniła.

Jak wygląda hortensja Annabelle?

Roślina ta dorasta nawet do około 2 metrów wysokości. Jej cechą charakterystyczną są duże, sięgające nawet 25 cm średnicy kwiatostany, które przybierają kształt kuli. Stanowią one wspaniałą dekorację wakacyjnego ogrodu, ponieważ w miarę stopniowego przekwitania zmieniają delikatnie ubarwienie. Na początku są zielonkawe, później przybierają kolor biało – kremowy, a na samym końcu zyskują żółtawy odcień

Hortensja Annabelle jest jednym z rodzajów Hortensji który charakteryzuje się również  dużymi, ząbkowanymi na krawędziach liśćmi, które całkowicie zasłaniają zdrewniałe łodygi.

Uprawa hortensji Annabelle

Ta atrakcyjna roślina nie ma dużych wymagań środowiskowych, a klimat polskich ziem odpowiada jej znakomicie. Hortensja Anabelle przede wszystkim dobrze znosi mrozy, co ma ogromne znaczenie podczas długich i surowych zim. Uwielbia stanowiska osłonięte i delikatnie zacienione, choć dobrze radzi sobie również w pełnym słońcu, tyle że może to skutkować słabszym kwitnieniem. 

Ziemia, w której krzew czuje się najlepiej powinna być próchnicza, o odczynie lekko kwaśnym i umiarkowanej wilgotności.

Gdzie posadzić hortensję Annabelle?

Ze względu na swoje walory estetyczne hortensja Annabelle chętnie uprawiana jest w parkach miejskich, zagajnikach, gdzie dyskretnie może schować się w koronie drzew przed intensywnym słońcem. Krzew wspaniale sprawuje się w przydomowych rabatach i skalnikach. 

Zdobi niejeden, zaciszny, kwietny zakątek. Może też tworzyć atrakcyjną dekorację, jako samodzielna roślina doniczkowa, która zmienia lokalizację zgodnie z gustem i preferencjami właściciela. 

3 thoughts on “Hortensja Anabelle – Opis”

  1. Avatar photo

    Dobry artykuł, który zawiera podstawowe informacje o hortensji ‘Annabelle’. Chętnie przeczytałbym więcej na temat jej odporności na niskie temperatury i porady dotyczące uprawy w trudniejszych warunkach klimatycznych. Może poruszyć też temat rozmnażania tej odmiany hortensji?

  2. Avatar photo

    Naprawdę wartościowy artykuł! Opis hortensji ‘Annabelle’ jest bardzo szczegółowy i pomógł mi zrozumieć, jak dbać o te piękne rośliny. Szczególnie doceniam część o prawidłowym przycinaniu i nawożeniu. Dzięki waszym poradom, moje hortensje wyglądają zdrowo i obficie kwitną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top