Luty w ogrodzie

Spis treści

Luty to miesiąc, w  którym prace ogrodowe w znacznej części uzależnione są od pogody. W latach zimnych i śnieżnych skupić się trzeba przede wszystkim, na ochronie roślin. W ciepłych zdarza się, że już w połowie miesiąca zaczyna się przedwiośnie, a co za tym idzie, czas intensywnych przygotowań do nadchodzącego sezonu wegetacyjnego.

Nadal należy sprawdzać na bieżąco naprawiać osłony przed mrozem, regularnie dokarmiać ptaki, czy usuwać zalegający na gałęziach śnieg. 

snowdrop, flower, plant-4056080.jpg

Cięcie

 

W ciepłym miesiącu można już rozpoczynać cięcia. Usuwamy stare, zaschnięte części bylin,  a także krzyżujące się, słabe i martwe pędy krzewów. Stare krzewy odmładza się w lutym poprzez radykalne przycięcie ich kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. 

W lutym wykonuje się także formujące cięcia krzewinek lawendy.  Drugi miesiąc roku to także czas podziału rozrośniętych karp bylin. Takie przecięcie zniosą również te kwitnące wiosną, ale należy się liczyć z tym, że zakwitną później lub wcale w kolejnym sezonie.  Rośliny potrzebować będą, bowiem, czasu na regenerację. 

Nawożenie

 

Po zejściu śniegów można rozpocząć wiosenne nawożenie kompostem. Rozkłada się go wokół roślin i na przyszłych grządkach, delikatnie je przekopując, o ile ziemia zdążyła już powierzchniowo rozmarznąć. Można stosować też inne nawozy naturalne, jak przekompostowany obornik, czy hummus.

Sadzonki

 

Luty to miesiąc, w którym pobiera się materiał na sadzonki z krzewów takich jak pędy jaśminowca, ligustra, pięciorników, dereni, forsycji czy wierzby.  Pocięte na długość około 20 cm i powiązane w pęczki należy zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w wilgotnej mieszance piasku i torfu. 

Utrzymując stałą wilgotność powietrza i codziennie wietrząc, co stanowi ważną profilaktykę chorób grzybowych, po sześciu do ośmiu tygodni można się cieszyć młodymi, samodzielnie wyhodowanymi roślinami. W tym miesiącu można już ścinać gałązki drzew liściastych i kwitnących wiosna, jako żywą dekorację do wazonu. 

Najlepiej sprawdzą się tu wierzby, drzewa owocowe, brzozy, a także forsycje i migdałek trójklapowy. 

Bulwy, nasiona i rozsada

 

W drugim miesiącu roku przygotowujemy się już do nadchodzącej wiosny. Zaczynamy wysiewać do skrzynek i doniczek rozsadę przyszłych warzyw i roślin ozdobnych. Przeglądamy też przechowywane cebule, bulwy i karpy. Te uszkodzone, gnijące, spleśniałe należy wyrzucić, gdyż stanowią źródło patogenów.  

Zdrowe można już umieścić w doniczkach i rozpocząć ostrożne podlewanie. Jeżeli rozpoczną okres wegetacji teraz, w cieplejszych pomieszczeniach, zakwitną wcześniej i będą już wyposażone w pierwsze liście i paki, co pozwoli im łatwiej rozpocząć wegetację na zewnątrz, oczywiście po uprzednim zahartowaniu. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top