Pielęgnacja trawnika - jak uniknąć chwastów

Spis treści

Piękny i zadbany trawnik stanowi niewątpliwą ozdobę ogrodu i jest tłem dla pozostałych roślin, pełniących funkcję ozdobną. Miękka, świeża trawa pod bosymi stopami daje poczucie relaksu, redukuje stres i przyjemnie masuje. Jednak, osiągnięcie takiego efektu nie jest proste. Jak pielęgnować trawnik tak, żeby przypominał te z katalogów, a nie porośnięty chwastami ugór? 

Jak nawozić, żeby trawa rosłą bujnie i była odporna na choroby, mech i grzyby? Pomóc w tym mogą zarówno odpowiednio dobrane preparaty, jak i prawidłowe przygotowanie gruntu pod zakładanie trawnika lub jego rewitalizację.

trawa deszcz

Nieproszeni goście

Wypielęgnowany trawnik to nic innego, jak miejsce, w którym uprawia się różne gatunki trawy o podobnym wyglądzie. Wszystkie mają cechę wspólną – tworzą zwartą darń. Często jednak przyniesione  z wiatrem, czy przez ptaki, lądują na nim nasiona innych roślin.  Jeżeli znajdą odpowiednie warunki – zaczynają kiełkować. W świecie przyrody trwa ciągła walka o przetrwanie: składniki odżywcze, światło, przestrzeń. 

Przydomowe trawniki również biorą w niej udział, a jako przestrzenie sztucznie stworzone, są mało odporne na czynniki zewnętrzne.  Pielenie nie zawsze przynosi pożądane efekty, bo niektórzy z nieproszonych gości rozmnażają się poprzez podziemne łodygi – kłącza. Pozostawienie w ziemi nawet fragmentu  z pąkiem śpiącym pozwoli roślinie na odrośnięcie, być może w innym miejscu niż wcześniej. Pomocne tu mogą okazać się odpowiednie nawozy, poprawiające kondycję roślin, których korzenie przerosną ziemię tak silnie, że nie pozostawią miejsca dla intruzów.  Jednak i tu czyhają pułapki. 

Jak pozbyć się chwastów

kosiarka trawy

Jednym z najczęstszych problemów nękających właścicieli trawników, jest przerastanie mchem. To zjawisko ma miejsce, kiedy ziemia ma zbyt kwaśny odczyn.  Pomocną dłoń wyciągają tu producenci nawozów do pielęgnacji trawników z dodatkiem wapnia i preparatów do wapnowania muraw. Regularne stosowanie tych pierwszych, zgodnie  z zaleceniami przedstawionymi na etykiecie, pozwoli na skuteczne zapobieganie rozrostowi mchów. Jeżeli, natomiast na trawniku pojawią się rośliny dwuliścienne, które zaczną wypierać trawę, konieczne może się okazać zastosowanie herbicydów.  Najczęściej na trawnikach pojawiają się:

Dwa ostatnie mogą umknąć początkowo uwadze, bo ich płożący pokrój sprawia, że działają zadarniająco, podobnie jak trawy. Jeżeli usuwanie mechaniczne (ręczne) okaże się nieskuteczne, do akcji musi wkroczyć chemia. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zwalczających rośliny dwuliścienne, czyli bezpiecznych dla traw.  

Opryski należy prowadzić jednak wcześnie rano lub wieczorem, w suche dni tak, żeby nie zaszkodzić dzikim zapylaczom. Prawdziwy kłopot zaczyna się, kiedy wśród traw uprawianych pojawia się inna, bardzo ekspansywna – perz.

Jak zwalczyć perz

Perz również jest trawą, ale przez swój pokrój, odporność na niekorzystne warunki i ogromną ekspansywność potrafi dość szybko zniszczyć wypielęgnowany trawnik. Trudno zapobiec jego pojawieniu, ale dzięki uważnej obserwacji, można szybko go zauważyć, kiedy zacznie rosnąć. Walkę z tym roślinnym najeźdźcą trzeba podjąć jak najszybciej. 

Perz, poza tym, że rozrasta się bardzo szybko, wytwarza substancje, które szkodzą rosnącym w pobliżu roślinom. Można rzec, że używa broni chemicznej do pozbycia się konkurencji. Jednak i na perz są sposoby. Ta ekspansywna roślina bardzo nie lubi regularnego koszenia, wilgotnej i żyznej gleby

Osłabia ją to, co dla trwa tworzących trawniki jest korzystne.  Zatem regularne i prawidłowe nawożenie i nawadnianie, odpowiednie koszenie i dbanie o to, żeby trawnik nie przerastał chwastami, są skutecznym przeciwnikiem w walce z tym uporczywym chwastem.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top