Ocena:

3.4
(57)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Chwasty - uciążliwi goście za płotu

Spis treści

Właściciele zadbanych, wypielęgnowanych ogrodów prędzej czy później stawiają czoła chwastom. Dzikie rośliny wysiewają się na wypielęgnowanych grządkach i rabatach, potrafią rosnąć nawet w szczelinach kostki brukowej. Natura to przecież ciągła walka o przetrwanie, gdzie zwyciężają najsilniejsi. Bez ludzkiej pomocy delikatne rośliny ogrodowe musiałyby do tej walki stanąć – z różnym skutkiem. 

Kiedy mechaniczne sposoby walki z niepożądanymi roślinami zawodzą, pozostaje już tylko oprysk na chwasty. Jednak z tym trzeba postępować bardzo ostrożnie, żeby nie zniszczyć pozostałych roślin. 

Chemiczny oprysk na chwasty

oprysk na chwasty

Sklepy ogrodnicze pełne są herbicydów w różnych postaciach i o różnych składzie. Dobranie środka odpowiedniego do potrzeb nie powinno stanowić problemu. Pamiętać jednak należy o kilku zasadach. Większość dostępnych preparatów na liściowych i doglebowych  przeznaczona jest do tępienia roślin dwuliściennych – czyli  w praktyce, pielęgnacji trawników.  Przypadkowe spryskanie taką substancją ulubionych róż, jaśminowców, warzyw, czy wielu innych, będzie skutkować ich śmiercią.

 Natomiast zwalczanie uciążliwych traw porastających grządki,  jak pospolity i bardzo ekspansywny perz, wymaga zastosowania substancji działających na rośliny jednoliścienne. Oprysk na chwasty należy robić rano po ustąpieniu rosy lub po południu, przed jej pojawieniem, przy ładnej pogodzie. Najlepszym terminem na zabieg tępienia niepożądanych roślin będzie czas między kwietniem a październikiem.

 Jednak temperatura powietrza musi przekraczać 10 stopni, a ziemia nie może być zmrożona. 

Oprysk na chwasty naturalny

Z chwastami można sobie radzić też domowymi sposobami. Nie są one tak skuteczne jak metody chemiczne, ale bardziej przyjazne środowisku, nieszkodliwe dla zwierząt i ludzi i tanie. Do popularnych metod zwalczania roślinnych intruzów należą roztwory przygotowane z tego, co znajdzie się w większości domów:

  • octu spirytusowego
  • soli kuchennej
  • sody oczyszczonej

Z wymienionych składników można łatwo przygotować domowy oprysk na chwasty. Ocet zmieszany z wodą w proporcji 2:1 z powodzeniem likwiduje chwasty. Jest jednak zabójczy dla innych roślin, dlatego bezpiecznie używać go na ścieżkach i w miejscach, w  których roślin ma nie być wcale. Podobnie działa roztwór nasycony soli kuchennej, morderczy dla korzeni.  Soda oczyszczona to przyjaciel ogrodnika. 

W niewielkich stężeniach roztworów pomaga walczyć ze szkodnikami i chorobami grzybowymi, w dużych, niszczy chwasty i jest przy tym bardzo skuteczna.

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.4 / 5. Vote count: 57

Oceń post jako pierwszy

3 thoughts on “Oprysk na chwasty”

  1. Avatar photo

    Oprysk na chwasty to dla mnie must-have!

  2. Avatar photo

    Staram się unikać chemii, ktoś zna naturalne sposoby?

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top