Mszyce - uciążliwi lokatorzy upraw

Spis treści

Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał rośliny na balkonie, w ogrodzie, czy choćby w doniczkach, spotkał się  z plagą mszyc. Te malutkie pluskwiaki występujące w wielu gatunkach, różniących się rozmiarami i kolorem, potrafią skutecznie  osłabić, a nawet zniszczyć zaatakowaną roślinę. Ponadto ich obecność przyciąga mrówki, lubujące się w produkowanej przez mszyce słodkiej wydzielinie – spadzi. Mrówki potrafią skutecznie bronić “swoich” kolonii mszyc, stanowiąc dodatkową uciążliwość. Skuteczny w walce  z sześcionogim najeźdźcą jest oprysk na mszyce. Zarówno chemiczny, do kupienia  w sklepach ogrodniczych, jak naturalny, przygotowany w domowym zaciszu. 

Ekologiczny oprysk na mszyce z czosnku

Mszyce
Każda uprawa, nawet najmniejsza oddziałuje na otoczenie. Rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze, obniżają temperaturę najbliższego otoczenia, produkują tlen niezbędnym do życia przedstawicielom królestwa zwierząt. Stosowane na nich środki ochrony roślin, również wpływają na  otoczenie, dlatego warto zwrócić uwagę na te naturalne i  szkodliwe jedynie dla mszyc. Te małe pluskwiaki są bardzo wrażliwe na  zapach czosnku, a oprysk na mszyce z niego zrobiony jest bardzo łatwy i szybki do przygotowania. Potrzebne składniki:
  • ćwierć kilograma świeżych główek czosnku
  • 10 l wody
  • naczynie do przygotowania oprysku
Czosnek należy zmielić i zalać wodą. Całość starannie wymieszać i odstawić na piętnaście minut. Po tym czasie odcedzić lub zebrać powstały płyn, bez cząstek opadłych na dno. Przelać do dyfuzora lub spryskiwacza i nanieść na powierzchnie zaatakowane przez mszyce. Zabieg powtarzać co trzy dni, aż do zniknięcia owadów. Podobną substancję można przygotować  z cebuli.

Oprysk na mszyce z octu

Ocet jest na stałym wyposażeniu każdej kuchni, więc wykorzystanie go w walce z mszycami jest bardzo proste. Jednak należy pamiętać, że to jednak rozcieńczony kwas octowy i nieprawidłowo zastosowany może zaszkodzić i tak już osłabionym roślinom. Przygotowując oprysk na mszyce z octu spirytusowego, trzeba rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:10 – czyli na każdy litr octu musi przypadać 10 litrów wody.  Preparat jest gotowy do użycia natychmiast po wymieszaniu. Należy nanosić go na zaatakowane rośliny, rozpylając  z odległości 15 cm tak, żeby pokryć całą kolonię owadów, również na spodach liści. 

 Zabieg stosować należy na suchych roślinach i w pogodne dni. Można go powtarzać nie częściej niż raz w tygodniu.  Poza metodami naturalnymi w sklepach ogrodniczych dostępne są preparaty chemiczne. Stosując je, należy jednak pamiętać, że szkodzą również owadom pożytecznym, a pryskanie niemi roślin jadalnych wymaga okresu karencji przed spożyciem. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top