Ocena:

5
(48)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Nawóz z pokrzywy

Spis treści

Jak przygotować nawóz z pokrzyw?

 

Nawóz z pokrzywy, inaczej nazywany gnojówką, można z łatwością przygotować w swoim ogrodzie. Cenne właściwości sprawiają, że nawóz ten może nie tylko dostarczać składników odżywczych roślinom, lecz także chronić je przed chorobami i szkodnikami. Do przygotowania nawozu z pokrzywy niezbędne jest odpowiednie naczynie. Najlepiej sprawdzają się plastikowe wiadra lub beczki. Nie należy natomiast przygotowywać gnojówki z pokrzywy w naczyniach metalowych, drewnianych oraz betonowych. Doprowadziłoby to do utraty części mikroelementów. Następnie należy przygotować liście młodych pokrzyw. Najlepiej wykorzystać do tego pokrzywy majowe, które posiadają bogactwo składników odżywczych. 

Nie należy natomiast wykorzystywać roślin kwitnących. Pocięte pędy i liście pokrzywy należy ułożyć na dnie naczynia. Na każdy 1 kg pokrzywy przypada 10 litrów wody. Najlepiej sprawdzi się woda deszczowa, jednak wykorzystać można także wodę z hydrantu. Pojemnik należy ustawić w cieniu, najlepiej jak najdalej od domu. Fermentująca pokrzywa wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, który mógłby być uciążliwy dla mieszkańców. Bardzo ważne jest jednak, aby nie zamykać szczelnie pojemnika. 

Można przykryć go gazą, gdyż wówczas nie ogranicza się dostępu powietrza niezbędnego w procesie fermentacji. Bardzo ważne jest także, aby każdego dnia mieszać całość, natomiast po dwóch tygodniach nawóz powinien być gotowy. Świadczyć o tym będzie klarowna esencja płynu, pozbawiona piany.

Pokrzywa

Zastosowanie nawozu z pokrzyw

 

Gnojówka z pokrzywy ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Jest to cenny nawóz dla roślin owocowych, warzyw oraz krzewów. Jednocześnie gnojówka z pokrzywy może zwalczyć choroby grzybowe oraz szkodniki, takie jak mszyce, przędziorki, miseczniki, mączniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego oraz szarą pleśń. W przypadku stosowania gnojówki z pokrzywy w celu zwalczenia chorób grzybowych roztwór należy rozcieńczyć w proporcji 1 do 20 (jedna część gnojowki z pokrzyw i 20 części wody). 

Podobnie jest w przypadku wykorzystywania gnojówki z pokrzywy do usuwania szkodników. W takim wypadku również należy przygotować roztwór w proporcji 1 do 20. Oprysk ten idealnie sprawdza się zarówno podczas zwalczania chorób grzybowych, jak również w przypadku działań prewencyjnych.

Pokrzywa

Gnojówka z pokrzywy – naturalny nawóz

 

Najczęściej gnojówka z pokrzywy wykorzystywana jest jako nawóz zasilający rośliny ogrodowe. Najlepiej sprawdza się podczas podlewania róż, pomidorów, selerów, ogórków, hortensji, drzewek owocowych. Gnojówką z pokrzywy rozcieńczoną w wodzie w stosunku 1 do 10 podlewać można również kwiaty jednoroczne oraz wieloletnie. Nawóz ten stosować można od jednego do dwóch razy w tygodniu, w zależności od zapotrzebowania rośliny na składniki odżywcze. Doskonałe efekty przynosi uprawa warzyw takich jak pomidory czy ogórki, które są zasilane nawozem z pokrzywy. Istnieje jedna grupa warzyw, która nie toleruje tego typu nawozu. Dlatego porów, cebuli czy czosnku nie należy podlewać nawozem z pokrzywy.

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 5 / 5. Vote count: 48

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Nawóz z pokrzywy”

  1. Avatar photo

    Nawóz z pokrzywy działa cuda na moje rośliny!

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top