Nawóz z drożdży

Spis treści

Działanie nawozu z drożdży

 

Wzrost świadomości ekologicznej sprawia, że coraz więcej osób poszukuje naturalnych rozwiązań w zakresie nawożenia roślin. W tym celu wykorzystać można drożdże, które wspomagają wzrost roślin. Mogą stać się nie tylko nawozem, lecz także profilaktycznym środkiem ochrony przeciw chorobom. Naturalny nawóz z drożdży pozwala intensywnie pobudzić wzrost roślin, a dzięki temu uzyskać bujniejsze kwitnienie w przypadku kwiatów i krzewów kwitnących

Drożdże wzmacniają również system korzeniowy roślin, ułatwiając pobieranie składników mineralnych z gleby oraz wody. Jednocześnie drożdże ograniczają występowanie drobnoustrojów, które mogłyby powodować choroby systemu korzeniowego.

Przygotowanie nawozu z drożdży

 

Aby przygotować niesfermentowany nawóz drożdżowy należy rozpuścić w 10 l ciepłej wody 100 gramów świeżych drożdży. Następnie roztwór należy pozostawić przynajmniej na jedną godzinę. Wówczas nawóz drożdżowy będzie gotowy do wykorzystania. Bez rozcieńczenia można używać go do podlewania roślin. Co ważne nawóz z drożdży stosować można cały sezon. 

Jednak nie należy podlewać nim roślin częściej niż co dwa tygodnie. Natomiast najlepsze efekty w uprawie uzyskuje się w przypadku stosowania nawozów z drożdży wiosną oraz pod koniec lata. Warto zwrócić uwagę także na jakość wody wykorzystywanej do przygotowania nawozu. Najlepiej sprawdza się miękka woda, czyli deszczówka. Nie posiada ona związków chloru, przez co roztwór może być dużo lepiej przyswajalny przez rośliny.

nawóz kiełkowanie

Jakie rośliny można nawozić drożdżami?

 

Nawóz drożdżowy wykorzystuje się przede wszystkim do podlewania warzyw oraz krzewów i drzewek owocowych. Idealnie sprawdza się również w przypadku roślin ozdobnych, domowych roślin doniczkowych, roślin balkonowych, a także kwiatów jednorocznych. Nawóz z drożdży polecany jest także w przypadku uprawy ogórków, pomidorów, selerów, papryki, a także kwiatów mających wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, takich jak dalie, pelargonie, róże. 

Jednak poza podlewaniem roślin drożdże wykorzystać można także w celu przygotowania oprysku do roślin. Wówczas należy 100 g świeżych drożdży dodać do pół litra tłustego mleka oraz wymieszać z dziesięcioma litrami wody. Co więcej, aby zwiększyć przyczepność roztworu warto dodać do niego zaledwie kilkanaście kropli mydła ogrodniczego w płynie. Tak przygotowanym preparatem można spryskać rośliny profilaktycznie raz w ciągu tygodnia. Drożdże to produkty bogate w węglowodany, organiczne żelazo, witaminy z grupy B, pierwiastki śladowe oraz aminokwasy. Są to zatem substancje cenne dla roślin. 

Po wykonaniu oprysku drożdże zasiedlają liście rośliny, wypierając jednocześnie szkodliwe mikroorganizmy, będące sprawcami chorób. Dlatego oprysk z drożdży gwarantuje naturalną barierę, która może skutecznie chronić rośliny przed infekcjami grzybicznymi. Bardzo istotne jest jednak, aby regularnie wykonywać opryski, a ponadto podlewać rośliny nawozem z drożdży, wspierając ich rozwój oraz intensywne kwitnienie i owocowanie.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top