Najpiękniejsze krzewy do ogrodu

Krzewy są w stanie rozświetlić każdy monotonny ogród. Bardzo atrakcyjnie wyglądają zarówno kwitnące krzewy, rośliny wiecznie zielone, jak i te, które wyróżniają się nietuzinkowym ubarwieniem liści. Jednak ze względu na ogromną ilość gatunków, wybór krzewów do ogrodu może być trudnym zadaniem. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z kilkoma najpiękniejszymi krzewami do ogrodu.

sugarbird, sugarbushes, bird-6122045.jpg

Wybór krzewu do ogrodu

Krzewy ogrodowe to zarówno niewielkie rośliny, jak również gatunki, które wielkością dorównywać mogą drzewom. Wybór jest bardzo duży. Ważne jest, aby krzewy wybierać nie tylko ze względu na ich wygląd, lecz również posiadane warunki stanowiskowe. Niektóre spośród gatunków krzewów wymagają cienistego stanowiska, inne natomiast preferują ekspozycję na słońce. Istotną kwestią jest również wielkość działki. Niektóre spośród gatunków krzewów charakteryzują się bardzo dużą wysokością oraz silnym wzrostem.

Dlatego nie są polecane do małych ogrodów. Istnieją również bardzo małe odmiany krzewów, które dorastać mogą jedynie do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Ważnym parametrem pozostaje także okres kwitnienia oraz pokrój krzewu. Dlatego warto wybierać kompozycje krzewów, które kwitną od wiosny do jesieni, aby przez cały rok rabata wyglądała atrakcyjnie.

rosemary, blossoms, blue-1090419.jpg

Krzewy ozdobne do ogrodu

Za najpiękniejsze krzewy do ogrodu uznaje się:

 • że – niezwykle urodziwe kwiaty, które wyróżniają się nie tylko wyglądem lecz również intensywnym zapachem. Róże to także ogromna ilość gatunków, wśród których znaleźć można zarówno niewielkie jak i większe krzewy. Wyróżnia się róże rabatowe, wielkokwiatowe, miniaturowe, okrywowe, parkowe, płynące oraz angielskie. 
  Niestety są to rośliny stosunkowo wymagające. Przede wszystkim należy zapewnić im odpowiednie stanowisko, zadbać o właściwe nawożenie oraz ochronę przed szkodnikami i chorobami.
 • Bukszpan wiecznie zielony – to piękny krzew, którą otrzymuje intensywną zieleń przez cały rok. Doskonale sprawdza się jako tło do barwnych rabat kwiatowych. Jednak można stworzyć z niego także urokliwe rzeźby, zgodnie ze swoimi preferencjami.
  Bukszpan rośnie stosunkowo wolno, wymaga regularnego cięcia, ale dzięki temu można formować go dowolnie. Nie ma dużych wymagań zarówno w stosunku do gleby jak również stanowiska i podłoża.
 • Azalie wielkokwiatowe – to imponujące krzewy, które kwitną bardzo obficie w okresie wiosny. Dostępne są także odmiany azalii o pachnących kwiatach i to w różnych kolorach. W czasie jesieni krzewy stają się czerwone i purpurowe, co również dodaje im pół roku.
 • Hortensja bukietowa – jest to jedna z najprostszych w uprawie hortensji, która wyróżnia się bardzo obfitym kwitnieniem. Kwiaty dostępne są w różnych odcieniach, najczęściej są białe lub różowe. Hortensja bukietowa kwitnie na jednorocznych pędach, wymaga wiosennego cięcia, a także stosowania podpór, które skutecznie zabezpieczą jej kwiaty przed silnym wiatrem.
  Kluczowym elementem w uprawie hortensji jest także zapewnienie jej wilgotnego podłoża, w przeciwnym wypadku szybko zasycha.
 • Budleja Dawida– jest to ogromny krzew kwitnący, który posiada wielobarwne kwiaty. Budleja kwitnie przez całe lato, dlatego jest to doskonała roślina dla osób wymagających, które pragną stworzyć kolorowy zakątek w ogrodzie. Jednocześnie budleja wydziela intensywny zapach, wabiąc w ten sposób do ogrodu motyle, pszczoły oraz inne pożyteczne owady.
 • Tawuła szara – jest to intensywnie kwitnący krzew zachwycający drobnymi kwiatkami. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów kwiatki są bardzo liczne. W okresie jesieni liście przebarwiają się najczęściej na żółto. Dlatego tawuła stanowi atrakcyjną ozdobę ogrodu przez cały rok. Jest także bezproblemowa w uprawie.
 • Lilak – popularnie zwane bezem. Jest to roślina, która rośnie bardzo intensywnie, jednak dobrze znosi przycinanie. Nie ma wymagań zarówno w stosunku do stanowiska jak i podłoża. Wykazuje bardzo silną odporność na mrozy. Krzew ten kwitnie w maju, zachwycając intensywnym kwitnieniem, a także niezwykle subtelnym i słodkim zapachem.
Scroll to Top
Scroll to Top