Krzewy kwitnące całe lato

Najpiękniejszym elementem dekoracyjnym w każdym ogrodzie są krzewy kwitnące. Dzięki ogromnej różnorodności kolorystycznej można z nich tworzyć bardzo ciekawe kompozycje barw i kształtów. Niektóre spośród krzewów wyróżniają się kwitnieniem przez całe lato, tym samym ich popularność jest bardzo wysoka.

Hortensja – ogromny kwiaty przez całe lato

 

Wymieniając krzewy kwitnące całe lato należy wyróżnić hortensje. Jest to niesamowity krzew, którego ozdobę stanowią ogromne kwiaty, które kwitną przez całe lato. Kwitnienie najczęściej rozpoczyna się w w czerwcu, aż do początków jesieni. Kwiaty hortensji mogą mieć najróżniejsze barwy, zarówno białe, różowe, fioletowe, niebieskie. 

Kolor uzależniony jest nie tylko od odmiany, lecz również od warunków uprawy. W glebie o kwaśnym odczynie kwiaty zyskują niebieski odcień. Dlatego, aby zapewnić optymalne warunki do rozwoju i wzrostu hortensji należy zastosować specjalistyczne nawozy do roślin kwaśnolubnych. Hortensje to krzewy wieloletnie, które wymagają okrycia w okresie zimy. 

Bardzo ważny jest także sposób przycinania. Hortensje ogrodowe kwitną na pędach z zeszłego lata. Tym samym należy przycinać tylko przekwitłe kwiatostany. Nie należy natomiast naruszać pędów, gdyż wówczas hortensje nie zakwitną w przyszłym roku. Jednak najważniejszym elementem wpływającym na rozwój hortensji jest wysoka wilgotność podłoża. Rośliny te wymagają regularnego podlewania. Jest to szczególnie ważne w okresie upałów, kiedy gleba bardzo szybko wysycha. 

Dodatkowo hortensje idealnie rosną na stanowiskach słonecznych, jednak sprawdzają się także w półcieniu. Wówczas ich liście nie są narażone na intensywne promieniowanie słoneczne, a tym samym zmniejsza się Intensywność parowania.

 

garden, summer, flowers-4028560.jpg

Budynek dawida – motyli krzew

 

Budleja Dawida często nazywana jest motylim krzewem, gdyż jej kwiaty przyciągają motyle, a także inne pożyteczne owady. Rośliny te charakteryzuje się bardzo dużymi kwiatami w formie kłosów. Kwitnienie rozpoczyna się z końcem czerwca, natomiast kończy jesienią, nawet w październiku.

Kwiaty mogą mieć różny kolor, w zależności od odmiany. Zachwycają doskonałym zapachem, który skutecznie przyciąga uwagę. Budleja wymaga stanowiska słonecznego oraz niezbyt wilgotnego. Nie jest to krzew mrozoodporny, tym samym konieczne jest pokrywanie na zimę. Dla uzyskania efektownego kwitnienia należy przeprowadzać regularne cięcie. Pozwala to także zachować odpowiedni pokój rośliny, która wówczas będzie pasować nawet do małych ogrodów.

Pięciornik krzewiasty – atrakcyjne kwiaty przez cały lato

Wielu właścicieli ogrodów wybiera niskie krzewy kwitnące całe lato. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza w mniejszych ogrodach, ale także na małych działkach. Pięciornik krzewiasty kwitnie już od maja, aż do jesieni. Kwiaty najczęściej mają kolor pomarańczowy, czerwony oraz żółty. Pięciornik to niewielki krzew, który maksymalnie dorasta to wysokości 1,2 m. Doskonale prezentuje się w większych grupach, lecz również jako soilder. Osiąga doskonały wzrost na kwaśnych jak i zasadowych glebach. Wymaga jednak stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. W ten sposób przez całe lato pięciornik zasypie się żółtymi, atrakcyjnymi kwiatami.

Ketmia syryjska

 

Sadząc w ogrodzie krzewy kwitnące całe lato wieloletnie można uzyskać idealny efekt i to niedużym nakładem pracy. Ketmia syryjska jest niedużym krzewem ozdobnym, który wyróżnia się ogromnymi kwiatami, przypominającymi wyglądem kwiaty malwy. Ketmia kwitnie już na początku czerwca, najczęściej do końca sierpnia. Kolorystyka kwiatów jest bardzo różnorodna, od białych, po żółte i niebieskie. Niektóre spośród odmian posiadają kwiaty dwukolorowe. 

Ketmia to krzew, który uwielbia ciepło, dlatego najlepiej rośnie na zacisznych oraz słonecznych stanowiskach. Preferuje wilgotne powietrze, natomiast bardzo źle znosi zbyt mokrą ziemię. Aby ketmia kwitła obficie przez całe lato, należy zapewnić jej odpowiednie nawożenie, dostarczając wszystkich składników odżywczych. Tylko wówczas krzew ten wygląda rewelacyjnie, a przede wszystkim wydłuża się jego kwitnienie.

 

Scroll to Top
Scroll to Top