krzewy szczepione na pniu

Krzewy ozdobne szczepione na pniu stanowią bardzo interesującą propozycję do ogrodu, który ma zachwycać kształtami oraz niezwykłymi formami roślin. Wykorzystując krzewy na pniu nawet na niedużej powierzchni ogrodu można stworzyć ciekawy efekt. Jednocześnie pielęgnacja tego typu roślin najczęściej jest bardzo prosta, tym samym to doskonały wybór do każdego ogrodu.

https://guzmansgreenhouse.com/euonymus-plants/

Walory użytkowe i ozdobne krzewów szczepionych na pniu

Krzewy ozdobne – krzewy na pniu uzyskuje się dzięki szczepieniu odmiany o atrakcyjnych walorach ozdobnych na roślinach, stanowiących podkładkę. Miejsce szczepienia umieszczone jest w górnej części pnia, który tworzy podkładka. Przez co uzyskuje się bardzo charakterystyczną formę pienną, która może przypominać miniaturowe drzewo. Dostępne są zarówno krzewy ozdobne, jak i krzewy owocowe na pniu. 

Atrakcyjny pokrój rośliny wygląda estetycznie zwłaszcza w przypadku krzewów kwitnących, które obsypują się dużą ilością barwnych kwiatków. Wykorzystując szczepienie na pniu można zdecydować o wielkości oraz wysokości roślin. Istnieje możliwość szczepienia roślin ozdobnych na dowolnej wysokości podkładu. 

Z kolei podkłady są tak ważne, gdyż wybiera się na nie rośliny bardzo odporne, łatwe w pielęgnacji oraz wytrzymałe. Dzięki czemu krzewy ozdobne szczepione na pniu można uprawiać nawet na balkonach, tarasach, a także w przydomowych ogrodach.

Pielęgnacja krzewów szczepionych na pniu

Krzewy szczepione na pniu zimozielone nie różnią się pod względem pielęgnacji od zwykłych krzewów. Rośliny te wymagają właściwego stanowiska, w zależności od gatunku, podlewania oraz regularnego nawożenia. Niezbędne jest jednak korygowanie kształtu korony, dzięki odpowiedniemu cięciu. Wówczas skłania to roślinę do zagęszczania oraz intensywnego rozgałęziania. 

Jest to bardzo charakterystyczna cecha krzewów ozdobnych na pniu. Ponadto w przypadku wielu gatunków konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie pnia przez przywiązanie go do palików. Niekiedy występuje również konieczność usuwania odrostów, które mogą wyrastać z podkładki.

Najciekawsze gatunki krzewów ozdobnych szczepionych na pniu

Niektóre krzewy ozdobne na pniu przyciągają szczególną uwagę, na przykład ze względu na atrakcyjny pokrój, estetyczne zabarwienie liści lub obfite kwitnienie. Wśród najciekawszych gatunków krzewów szczepionych na pniu wyróżnia się

  • Róże szczepione na pniu – zwane inaczej różami piennymi. Tworzone są dzięki okulizacji róży szlachetnej na podkładce, czyli pniu róży dzikiej. Sadzonki szczepione są na wysokości od 70 do 140 cm. Niższe drzewka idealnie sprawdzają się do uprawy na balkonie lub tarasie. Natomiast na wyższym pniu można szczepić odmiany pnące lub okrywowe.
    Dzięki czemu uzyskuje się drzewka o pokroju parasolowatym. Wygląda to bardzo efektownie podczas kwitnienia. Doskonale prezentują się zarówno w szpalerach jak też pojedynczo. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, a także intensywnego nawożenia.

  • Wierzba hakuro – jest to niewielkie drzewko o kulistej koronie. Jego główną ozdobę stanowią barwne liście w okresie wiosny mają kolor biało-różowy, natomiast z czasem ich barwa zmienia się na biało-zieloną. Wierzba hakuro to przede wszystkim prosta uprawa oraz niskie wymagania glebowe.
     Aby jednak zachować pokrój oraz intensywny wzrost rośliny nie należy zapominać o nawożeniu. Kluczowe jest również regularne cięcie, które pozwala uzyskać kulisty kształt korony, a także zagęścić gałązki.

  • Modrzew europejski Pendula– jest to bardzo ceniona forma modrzewia posiadająca zwisające pędy. Dzięki szczepieniu na pniu modrzew zyskuje płaczący pokrój. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na umiarkowanie wilgotnej oraz zasobnej glebie. Jest to roślina, która zrzuca igły na zimę. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w sytuacji, kiedy drzewko ma rosnąć wśród kamieni, na przykład kory kamiennej.
    Może być to wówczas pewien problem. Dlatego modrzew europejski na pniu lepiej jest otaczać korą sosnową lub innymi ściółkami naturalnymi. Dzięki czemu opadające igliwie nie będzie stanowiło żadnego problemu i zanieczyszczenia.
Scroll to Top
Scroll to Top