Jakie występują rodzaje Lawendy

Spis treści

Lawenda jest rośliną ozdobną występującą głównie w basenie Morza Śródziemnego. Pola lawendy kojarzą się z Prowansją, krainą w południowej Francji. Jest 41 gatunków lawendy. Najbardziej odporną na niską temperaturę jest lawenda wąskolistna, dlatego często można ją spotkać również na ziemiach położonych na północ od Morza śródziemnego. Uprawia się ją także w Polsce.

Jakie rodzaje lawendy występują w Polsce?

Lawenda
  • Lawenda wąskolistna. Można ją uprawiać w ogrodzie albo w doniczce. Może osiągnąć około 50-60 cm wysokości. Zaczyna kwitnąć w czerwcu, a jej fioletowo-niebieskie kwiaty cieszą oczy przez całe lato. jest wiele odmian lawendy wąskolistnej. Wszystkie pięknie pachną i są stosunkowo odporne na zimne powietrze.
  • Lawenda francuska to inny rodzaj lawendy występujący tez w Polsce. Wygląda przepięknie, niestety jest mniej odporna na chłód, więc jej uprawa jest trudniejsza. Najlepiej ją hodować w doniczce, w ogrodzie może nie przetrwać zimy. Kwiaty ma ciemnofioletowe, wpadające w granat.
  • Lawenda wielodzielna jest dużo mniej popularna. Ma jasnoliliowe kwiaty, nie wyrośnie większa niż 50 cm. Świetnie nadaje się do uprawy w doniczce. Jej kwiaty i liście pachną oregano. Nie jest, niestety, odporna na chłód, nie lubi też suszy.
  • Lawendyna, czyli lawenda pośrednia. Odporna na zimno i mróz, można ją bez problemu uprawiać w Polsce. Ma mocno zielone liście, z jednej łodygi wyrastają najczęściej trzy szypułki. Może rosnąć w ogrodzie.

To najpopularniejsze odmiany.

Jakie jeszcze występują rodzaje lawendy?

Można spotkać lawendę wełnistą, która ma owłosione liście przypominające wełnę. Jej kwiaty są jasno- lub ciemnofioletowe. Inny rodzaj to lawenda spika, nazywana hiszpańską. Na krótkich kłosach ma niebiesko-fioletowe kwiaty. 

Lawenda lubi miejsca nasłonecznione i piaszczystą glebę. Kwitnie od czerwca do sierpnia, należy ją przycinać regularnie. Bez względu na to, jakie rodzaje lawendy występują  w naszym ogrodzie, można ją uprawiać razem z ziołami śródziemnomorskimi: tymiankiem, oregano, rozmarynem i laurem. Roślina nie lubi mokrej gleby i zastoju wody w doniczce. Należy o tym pamiętać.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top