Jakie krzewy wybrać na żywopłot

Właściciele ogrodów bardzo często tworzą zielone żywopłoty, aby dzięki temu uchronić prywatność, zachowując wysoką estetykę przestrzeni. Żywopłoty mogą również zastąpić ogrodzenie, a także stanowić element działowy w ogrodzie, który na przykład oddziela część rekreacyjną od warzywnika. Warto zastanowić się jednak jakie krzewy zimozielone na żywopłot sprawdzą się najlepiej.

Zakładanie żywopłotu w ogrodzie

Dużą popularnością cieszą się krzewy na żywopłot szybko rosnące. Jednak nie zawsze sprawdzą się w małych ogrodach. Dlatego poszukując najlepszych gatunków roślin, najpierw należy określić jaka ma być docelowa wielkość żywopłotu, jak szybko mają rosnąć rośliny, czy mają to być rośliny mało wymagające czy też takie, które wymagają szeregu zabiegów pielęgnacyjnych.

Istotną kwestią jest również to czy żywopłot ma być zielony oraz gęsty przez cały rok, czy też może gubić liście jesienią. Wybór gatunku roślin na żywopłot będzie determinował konieczność regularnej pielęgnacji, na przykład przycinania, podlewania czy nawożenia. Dlatego aby nie rozczarować się nowymi nasadzeniami należy bardzo dokładnie przemyśleć ich wybór.

Najlepsze krzewy na żywopłot

Wysokie krzewy na żywopłot sprawdzają się zwłaszcza koło płotu, aby dzięki temu oddzielić się od sąsiadów, zachowując przy tym prywatność. Jednocześnie gładko strzyżone ściany z roślin mogą chronić dostęp do posesji oraz osłaniać przed wiatrem czy nadmiernym słońcem.

Można postawić również na rodzime krzewy na żywopłot, które wykazują wysoką mrozoodporność, a ponadto idealnie dostosowują się do warunków panujących w naszym klimacie. Wśród najczęściej wybieranych krzewów na żywopłot wyróżnia się

Cis – to roślina długowieczna, której wysokość wynosi od 1 do nawet 4 m, w zależności od gatunku. Natomiast formy drzewiaste mogą osiągnąć nawet 15 m. Ważne jest, aby stanowisko cisa nie było nadmiernie suche. Roślina może rosnąć zarówno w cieniu, jak i na słońcu. Jest to jednocześnie bardzo mało wymagający krzew, który wystarczy regularnie formować, zgodnie ze swoimi predyspozycjami. Krzewy te są mrozoodporne, nie mają wymagań co do stanowiska, jednocześnie doskonale znoszą przycinanie. Niestety charakteryzują się powolnym wzrostem, tym samym szczelną zasłonę mogą stworzyć dopiero po wielu latach.

Żywotnik zachodni – pasuje zarówno do dużych jak i małych ogrodów, gdyż osiąga od dwóch do trzech metrów wysokości. Jest to krzew w pełni mrozoodporny, któremu nie szkodzą nawet porywiste wiatry. Stanowisko jednak powinno być umiarkowanie wilgotne oraz bogate w próchnicę, co jest gwarancją dobrego wzrostu oraz intensywnego wybarwienia. 

Żywotniki rosną bardzo szybko oraz już po kilku latach mogą stworzyć gęstą ścianę. Aby uzyskać jednak idealny kształt, żywopłot żywotnik wymaga przycinania, nawet dwukrotnie w ciągu roku.

Cyprysiki – wyglądem przypominają żywotniki, również wymagają wilgotnego podłoża oraz gleby zawierającej próchnicę. Najczęściej konieczne jest przynajmniej jedno cięcie w ciągu roku, aby nadać roślinom kształt żywopłotu.

Bukszpan – kojarzony jest zwłaszcza z ogrodami klasycznymi oraz skandynawskimi. Doskonale nadaje się na niskie żywopłoty, jednak jego wielkość zależy od sposobu formowania. Żywopłot z bukszpanu wymaga regularnego cięcia, aby dzięki temu uzyskać określony kształt. Bukszpan jest atrakcyjny zarówno w okresie letnim jak również zimą. Jest to jedna z jego największych zalet.

Grab pospolity – dobrze znów się zarówno w słoneczne jak i zacienione stanowiska. Nie ma wygórowanych wymagań także w kwestii gleby, przez to nadaje się nawet na słabsze ziemię. Jednak krzewy liściaste na żywopłot, takie jak grab pospolity, w okresie jesieni tracą liście. Tym samym w czasie zimy ściana żywopłotu staje się prześwitująca. Grab wymaga także regularnego cięcia formującego.

Berberys – to ogromna ilość odmian, które różnią się nie tylko barwą liści, lecz także pokrojem i wielkością. Najlepiej prezentują się w pełnym słońcu. Można z nich tworzyć żywopłoty o wysokości do 2 m. Berberysy rosną bardzo wolno, tym samym najlepiej wybierać je na niskie żywopłoty.

Scroll to Top
Scroll to Top