Jakie występują rodzaje azalie w ogrodach?
Azalia bardzo często pojawia się w polskich ogrodach. Jest to roślina z rodziny wrzosowatych, wyróżniający się lejkowatymi kwiatami różnego koloru o pięciu pręcikach. Uprawiać je można zarówno w donicach (na tarasach lub balkonach), jak i w gruncie. W dużych ogrodach, świetnie prezentują się nad stawami i pod drzewami iglastymi. Azalie najlepiej rosnąć będą w wilgotnej, kwaśnej glebie próchniczej, ale reszta preferencji rośliny jest zależna od jej rodzaju. Jakie są rodzaje azalii i jak je uprawiać?
Azalia japońska
jest jednym z dwóch najpopularniejszych rodzajów azalii. Kwiat ten ma zwarty, niski pokrój, natomiast jego liście są zimozielone lub pół-zimozielone. Ta odmiana azalii (choć normalnie azalie mogą dorastać nawet do dwóch metrów) nie wzrasta zbyt wysoko. Po około 10 latach, zakładając, że roślina jest uprawiana w bardzo korzystnych warunkach, azalia japońska może osiągnąć jedynie metr wysokości. Najczęściej jednak kwiaty te nie przekraczają 30 cm wysokości i są raczej szersze niż wyższe.
Jakich warunków potrzebuje azalia japońska?
Kwiat ten najlepiej czuje się w półcieniu, jest bardziej wrażliwy na warunki atmosferyczne od innych rodzajów azalii. Objawia się to również tym jak roślina znosi zimę. Azalię japońską cechuje umiarkowana mrozoodporność, co oznacza, że zimowanie tych roślin może nie należeć do najłatwiejszych. Wielu ogrodników podtrzymuje jednak, że jeśli zima jest stosunkowo łagodna, a opady śniegu praktycznie nie występują, roślina powinna bez przeszkód przetrwać zimę nawet bez okrywania.
Azalia wielokwiatowa
Azalia wielokwiatowa to drugi najpopularniejszy rodzaj azalii. W opozycji do azalii japońskiej, kwiat ten osiąga znacznie większe rozmiary i jest o wiele bardziej wytrzymały. Roślina ta rośnie bardzo dobrze zarówno w cieni jak i w pełnym słońcu. Jest też znacznie bardziej odporna na mróz, dzięki czemu powinna przetrwać w naszych ogrodach nawet najcięższe zimy.
Bez względu na rodzaj azalii, dobrze jest pamiętać również o tym, że rośliny te najlepiej czują się osłonięte od wiatru.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]