Wertykulacja trawnika - zabieg odmładzający dla trawnika.
Trawnik wymaga wiele zachodu, żeby mógł rosnąć bujnie i tworzyć zielone dywany, po których z przyjemnością można przejść bosą stopą. Wśród wielu koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych, niektóre trzeba powtarzać często, inne rzadziej, a jeszcze inne, wystarczy dwa razy do roku. Jednak zaniedbanie ich, potrafi się boleśnie zemścić. Do takich czynności należy wertykulacja trawnika, która jest dla niego tym, czym dla skóry peeling. Pomaga pozbyć się obumarłych części roślin, ułatwia dotarcie do głębiej położonych warstw wody i składników odżywczych, a także powietrza.
Wertykulacja umożliwia również dosianie trawy tam, gdzie po zimie, czy sezonie wegetacyjnym pozostały nieestetyczne wyłysienia. Jak się do niej zabrać i kiedy przeprowadzić?
Wertykulacja trawnika – zabieg niezbędny, choć nieczęsty
Trawnik w sezonie wegetacyjnym wymaga regularnego nawożenia, odchwaszczania, kontroli wilgotności podłoża, a także prawidłowego koszenia. Jednak poza tymi, oczywistymi czynnościami niezbędna jest także wertykulacja i aeracja. Te zabiegi przeprowadza się wczesną wiosną, zanim ruszy sezon wegetacyjny, ale ziemia jest już rozmarznięta, oraz na koniec sezonu, jesienią, po ostatnim koszeniu.
Wertykulacja trawnika to nic innego, jak cięcie zbitej darni na mniejsze kawałki. Ostrza sięgają w głąb ziemi na 5 do 15 cm, odmładzając rośliny, poprzez przecinanie zbitych kęp i plątaniny korzeni. Zmusza to trawy do wypuszczania nowych pędów i rozmnażania wegetatywnego – czyli przez podział. W przeciwieństwie do rozmnażania płciowego, które na trawnikach, na ogół jest niemożliwe, bo koszone są przed zawiązaniem i dogrzaniem nasion, to skuteczna metoda na zagęszczenie murawy i odświeżenie jej wyglądu.
Szczególnie ważna przy trawnikach starszych niż pięcioletnie. W zależności od wielkości powierzchni można zdecydować się na kupno, czy wypożyczenie różnego rodzaju urządzeń.
Wertykulacja trawnika – jaki sprzęt wybrać
Decyzja, jaki sprzęt wybrać nie jest prosta. W ofercie dostępne jest kilka ich rodzajów:
- wertykulatory ręczne
- wertykulatory elektryczne
- wertykulatory spalinowe
Przy bardzo małych trawnikach wystarczy wertykulator ręczny. Ma postać podobną do grani, ale ich zęby zastąpione są nożami. Często po bokach ma zamontowane kółka, dla łatwiejszego prowadzenia. Jednak praca z takim urządzeniem wymaga wiele siły i potrafi być wyczerpująca, zatem sprawdza się jedynie przy symbolicznych murawach, naprawdę malutkich. Wygodniejszy w prowadzeniu, w również cichy i przyjazny dla środowiska jest wertykulator elektryczny.
To urządzenie przypominające nieco kosiarkę, często pełno dwie role – wertykulatora i aeratora, w zależności od tego, czy zamontowany ma akurat wałek z nożami, czy kolcami. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność podłączenia go do prądu i ciągnący się kabel. Jednak temu można zaradzić, wybierając sprzęt akumulatorowy. Innym rodzajem mechanicznego wertykulatora jest spalinowy. Mechaniczne, amatorskie wertykulatory dostępne powszechnie w handlu tną darń najczęściej na głębokość do 3 cm. Jest ona w zupełności wystarczająca w przypadku przydomowych ogrodów.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]
Wertykulacja odświeżyła mój trawnik, polecam każdemu.
Szkoda, że ten zabieg jest taki czasochłonny.
Wertykulacja to must-have, mój trawnik nigdy nie wyglądał lepiej!
Comments are closed.