Gwiazda betlejemska – Opis
Popularna ozdoba mieszkań, masowo pojawiająca się w handlu w okresie poprzedzającym Gwiazdkę, to w istocie poinsecja, czyli wilczomlecz nadobny. Ta dekoracyjna roślina traktowana w Polsce jak jednoroczna, w rodzimym Meksyku jest wieloletnim krzewem.
Ozdobą Gwiazdy Betlejemskiej są kolorowe przylistki najczęściej w kolorze czerwonym, choć spotyka się też kultywary różowe i białe. Kapryśna roślina jest też silnie trująca, więc jeżeli w domu przebywają zwierzęta lub małe dzieci, warto rozważyć ryzyko sprowadzania tej rośliny do zimowych mieszkań, choć w szarym, grudniowym czasie wabi kolorami i świeżością.
Żeby gwiazda betlejemska rosła zdrowo
Rośliny tego gatunku najczęściej kupowane są zimą. Pierwszym błędem, jaki jest popełniany, jest samo kupno i transport. Pochodząca z gorących rejonów Ameryki Południowej i środkowej poinsecja jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury.
Przyniesienie do domu Gwiazdy Betlejemskiej, która wcześniej stałą na straganie to murowana porażka w uprawie. Wilczomlecz nadobny powinien zostać zakupiony w dobrej kwiaciarni i starannie zabezpieczony przed zimnem na czas transportu. Pomóc może tu gruba warstwa papieru, a nawet dodatkowo — torba termiczna, do której włożyć należy wcześniej owiniętą papierem roślinę.
Kupowana poinsecja musi mieć zdrowy wygląd, ciemnozielone liście i dobrze wybarwione przylistki, otaczające niepozorne, żółte kwiatostany. W żadnym wypadku nie należy zabierać rośliny o żółknących liściach, wiotkich pędach czy więdnącej. Należy też zwracać uwagę na to, czy nie stałą w pobliżu drzwi. Gwiazda Betlejemska, jest bowiem niezwykle wrażliwa na niskie temperatury i przeciągi i z całą pewnością odchoruje narażenie na zimno.
Po przyniesieniu do domu i rozpakowaniu trzeba sprawdzić poziom wilgotności podłoża. Powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ponieważ wilczomlecz nadobny nie znosi ani nadmiernego przesuszenia, ani przelania podłoża. Roślinie trzeba zapewnić dostateczną ilość rozproszonego światła, które pozwoli utrzymać pięknie wybarwione przylistki. Stanowisko powinno być oddalone od grzejników.
Uprawa Gwiazdy Betlejemskiej
Wilczomlecz nadobny traktowany jest w Polsce na ogół jako roślina jednoroczna. Kiedy opadają jego liście i kolorowe przylistki, roślina ląduje na śmietniku. Tymczasem jest to wieloletni krzew, który z powodzeniem można uprawiać nawet przez kilkanaście kolejnych sezonów, ciesząc się coraz większą i bardziej bujną ozdobą o pięknie wybarwionych przylistkach.
Taka pielęgnacja Gwiazdy Betlejemskiej nie jest prosta, ale efekty z pewnością warte włożonego czasu i wysiłku. Roślina przechodząca w stan spoczynku, czyli zrzucająca liście, powinna zostać przycięta — pędy skraca się o połowę i przeniesiona do ciemnego pomieszczenia na okres co najmniej ośmiu tygodni. Musi tam panować całkowite zaciemnienie. Roślina ma tam spędzać co najmniej 14 godzin dziennie w temperaturze pokojowej – 18 – 22 stopnie Celsjusza. W Praktyce może być to wnętrze szafy, czy garderoby, do której zagląda się niezbyt często.
Odpoczywającego wilczomlecza nie można nawozić, a podlewać tylko, kiedy podłoże przeschnie i to z umiarem. Ciepłą już wiosnę i lato Gwiazda Betlejemska powinna spędzić na świeżym powietrzu. Może być to balkon, taras, czy zaciszne miejsce w ogrodzie. Kiedy nastaną jesiennie chłody, poinsecja musi wrócić do domu. Nadal jednak trzeba zadbać o to, żeby przez większość dnia nie miała dostępu do zbyt dużej ilości światła. Zakłóci to cykl kwitnienia, a co za tym idzie — wytwarzania dekoracyjnych, kolorowych przylistków.
Gwiazda Betlejemska — ostrzeżenie
Jak wszystkie wilczomlecze, Gwiazda Betlejemska zawiera trujący sok mleczny — stąd też nazwa rodziny. Największa jego zawartość znajduje się w kolorowych przylistkach, które najczęściej kuszą dzieci i zwierzęta. O ile kontakt z toksynami u dorosłego, zdrowego człowieka może skończyć się bolesnym pieczeniem i podrażnieniem, o tyle dla dzieci i zwierząt jest niebezpieczny.
Trujący sok mleczny powoduje silne podrażnienia i może wywołać uszkodzenia nerek. Jest szczególnie groźny dla kotów. Zabiegi pielęgnacyjne wokół Gwiazdy Betlejemskiej należy wykonywać w rękawiczkach. w razie zjedzenia części rośliny przez dziecko, czy zwierzę trzeba usunąć z jamy ustnej resztki rośliny i niezwłocznie szukać pomocy medycznej. Samemu, przed uzyskaniem specjalistycznej pomocy można podać węgiel aktywowany, który wchłonie nadmiar toksyn.
Polecamy również:
Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]
Gwiazda betlejemska zawsze kojarzy mi się z Bożym Narodzeniem.
Comments are closed.