Ocena:

3.4
(72)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Jakie występują rodzaje Budleje w ogrodach?

Spis treści

Budleje od kilku, kilkunastu lat zdobywają coraz większą popularność w przydomowych ogrodach i ogródkach. Ocieplenie klimatu sprawia, że dekoracyjne krzewy coraz częściej pojawiają się w polskim krajobrazie. O ile na świecie występuje około stu gatunków rodzaju, uprawiane są na ogół dwa – budleja Davida i budleja skrętolistna. Wśród nich ogromna liczba odmian, w kolorach od bieli, przez wszystkie odcienie różu i fioletu, aż po głęboką purpurę.

Budleja Davida

budleja Davida

Ten pochodzący z Chin i Japonii krzew, nazywany jest w Polsce omżynem lub motylim krzewem. Jego słodko pachnące, kłosowate kwiatostany przyciągają motyle niczym magnes. Roślina osiąga wysokość nawet od jednego, u odmian karłowatych, aż do pięciu metrów, a subtelny pokrój zawdzięcza łukowato wyginającym się, pod ciężarem kwiatostanów, gałązkom. 

Kwiatostany rozwijają się późnym latem w postaci kłosowatych gron, osiągających imponującą długość nawet od 30 do 70 cm. Pojedyncze, drobne kwiatuszki mają w środku żółte „oczko”, a ich kolor zaczyna się od śnieżnej bieli, przez odcienie bladego różu, ciemniejszego, przez lila, aż po głęboki fiolet dojrzałych śliwek. Budleja Davida ceni sobie miejsca jasne, ale osłonięte od wiatru, który potrafi uszkodzić jej wiotkie gałęzie. 

Preferuje gleby gliniasto piaszczyste o odczynie zbliżonym do obojętnego. Ma spore wymagania co do wody. W czasie upałów należy ją często i obficie podlewać. Nie można zapominać o okryciu na zimę. Szczególnie u młodych roślin ma to kluczowe znaczenie, bo łatwo przemarzają. Odmiany niskie nadają się doskonale, również do uprawy w pojemnikach, mogąc stanowić ozdobę balkonów i tarasów. 

Budleja skrętolistna

budleja

W przeciwieństwie do popularnej krewniaczki mniej znana budleja skrętolistna jest całkowicie mrozoodporna  w naszej strefie klimatycznej.  Ten pochodzący z północno-zachodnich regionów Chin krzew, osiąga wysokość do 3,5 m, przy szerokości dochodzącej do połowy tych wartości. Od budlei Davida różni się też wymaganiami glebowymi, Woli miejsca  bardziej suche i nasłonecznione

Delikatne, łukowato wygięte gałązki, w lipcu obsypują się chmurą drobniutkich kwiatów w różnych odcieniach głębokiego błękitu. Podobnie jak bardziej popularna krewniaczka, zapachem przyciąga chmary motyli. Jest jednak zdecydowanie bardziej odporna na mróz – wytrzymuje bez szwanku do -15 stopni, a starsze rośliny nawet do -25. Jednak nie warto eksperymentować i lepiej okryć roślinę przed zimą tak, żeby wiosną i latem cieszyć się w pełni jej pięknem. Budleję skrętolistną można prowadzić w jej naturalnym, płaczącym pokroju, lub podwiązując gałązki podobnie jak pnącza. 

Bez względu na to, którym z gatunków i jaką odmianę budlei wybierzemy do ozdoby ogrodu, balkonu, czy tarasu, warto przyjrzeć się bliżej tym krzewom, a za odpowiednią pielęgnację, odwdzięczą się nam one tygodniami obfitego kwitnienia i towarzystwem barwnych motyli i pożytecznych owadów zapylających, które przylatują do nich bardzo chętnie i licznie. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.4 / 5. Vote count: 72

Oceń post jako pierwszy

3 thoughts on “Jakie znamy rodzaje Budleja”

  1. Avatar photo

    Nigdy bym nie pomyślała, że istnieje tyle rodzajów budlei.

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top