Hortensja - abc pielęgnacji rośliny

Spis treści

Wymagająca Hortensja

Istnieje wiele odmian hortensji, które różnią się wymaganiami co do stanowiska i gleby. Dużą popularnością cieszy się hortensja ogrodowa, ze względu na duże kuliste lub dyskowate kwiaty. Kwitnie od czerwca aż do końca sierpnia. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Natomiast jest dość wymagająca jeśli chodzi o uprawę. Nie powinna znajdować się w miejscach nasłonecznionych, gdyż preferuje stanowiska cieniste oraz wilgotne. Natomiast zbyt duża ilość słońca może wysuszać łodygi oraz powodować więdnięcie liści.

hortensja Charakterystyka

Nie należy także narażać hortensji na intensywne podmuchy wiatru, które z łatwością mogłyby połamać jej delikatne łodygi. Co więcej hortensja ogrodowa słabo znosi towarzystwo innych roślin. Dlatego zaleca się jej sadzenie jako solitery. Co ważne kwiaty hortensji ogrodowej powstają na zeszłorocznych pędach. Oznacza to, że jesienią można obcinać jedynie przekwitłe kwiatostany, natomiast łodygi muszą pozostać.

Z kolei wczesną wiosną niezbędne jest przygotowanie hortensji do okresu kwitnienia, przez usunięcie martwych pędów. Hortensja jest rośliną stosunkowo wymagającą jeśli chodzi o podłoże oraz nawożenie. Wymaga specjalistycznej gleby, a także dużej ilości składników odżywczych. 

Hortensja – wybór stanowiska i sadzenie

Odpowiednia ziemia do hortensji ogrodowej powinna mieć delikatnie kwaśny odczyn. Ponadto musi być ona żyzna w próchnicę oraz posiadać stały poziom wilgotności. Dobrą praktyką jest podsypanie ziemi pod hortensję kwaśnym torfem. Idealny odczyn powinien mieścić się w przedziale 5,5-6 pH. Po przygotowaniu odpowiedniej gleby należy wybrać właściwe stanowisko, osłonięte od wiatru oraz lekko zacienione. Do ziemi należy dodać nawóz, a także kompost lub torf. 

Następnie należy przygotować odpowiednio głęboki dół, który powinien być co najmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej. Poszczególne egzemplarze można sadzić w odległości około metra od siebie. Ważne jest, aby po posadzeniu hortensja została intensywnie podlana. Należy zapominać o tym przez cały okres kwitnienia, zwłaszcza w upalne lato. 

Hortensja wymaga stałego poziomu wilgotności. Co więcej wodę należy lać na podłoże, a nie na liście lub kwiaty. Doskonale sprawdza się deszczówka, choć można wykorzystywać także wodę z kranu. Podczas sezonu należy także wykorzystywać nawozy mineralne oraz organiczne, bogate w azot, fosfor oraz potas. Zapewnia to obfite kwitnienie, a także właściwe wybarwienie kwiatów. 

Warto także regularnie obserwować swoją hortensję, gdyż może zostać zainfekowana chorobami grzybiczymi.

Hortensja ogrodowa
Scroll to Top
Scroll to Top