5 Interesujących faktów o Horensjach

Spis treści

Hortensje rosną w naturze w ciepłym i wilgotnym klimacie. Ich uprawiane na niemal całym świcie gatunki hortensji i kultywary, odziedziczyły po przodkach wymagania dotyczące dużych ilości wody, słabej odporności na zimno, czy niedostatek, ale i nadmiar światła.  Żeby hortensja zdrowo rosła i obficie kwitła, trzeba zaspokoić jej niemałe wymagania. 

Nie jest to  roślina łatwa w uprawie i początkującym ogrodnikom poleca się raczej hortensje pnące, czy bukietowe, niż ogrodowe, jako łatwiejsze, choć też nie najłatwiejsze w uprawie. 

Hortensja w wazonie

Dlaczego hortensje nie kwitną?

Przyczyn braku kwiatostanów może być wiele, ale najczęstszą jest przemarzanie pędów z zawiązanymi już pąkami kwiatowymi.  Żeby zapobiec takim przykrym niespodziankom, hortensje trzeba zabezpieczyć na zimę, otulając ją agrowłókniną jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Słabo lub wcale kwitną też rośliny które mają zbyt mało światła, albo zostały nieprawidłowo przycięte i uszkodzono im pędy kwiatowe.

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Zoma to czas krytyczny dla ciepłolubnych krzewów. Do takich należą hortensje, szczególnie ogrodowe. Żeby zapobiec przemarzaniu roślin, trzeba je okryć agrowłókniną zimową lub chochołami ze słomy, a wokół części podziemnej usypać kopczyki z ziemi lub koty, które zabezpieczą bryłę korzeniową. Tak za opiekowane hortensje w kolejnym sezonie odwdzięczą się zdrowymi, kwitnącymi pędami.  Należy zawsze pamiętać, że hortensja wymaga pielęgnacji, jest to krzew wymagający.

Kiedy nawozić hortensje??

Hortensje są żarłoczne i wymaga regularnego zasilania nawozami, przez cały okres wegetacji. Warto rozpocząć nawożenie już  w marcu – kwietniu wraz z pierwszym podlewaniem.  Wiosną można dać hortensjom nawóz w postaci kompostu, czy obornika zmieszanego z wierzchnią warstwą ziemi. Później, kiedy liście będą już duże, lepiej stosować organiczne nawozy płynne, podając je co dwa tygodnie wraz z wodą przeznaczoną do podlewania.

Jak szybko rośnie hortensja

Wszystkie gatunki hortensji rosną dość szybko i pomijając odmiany karłowate, potrafią rocznie przyrastać nawet o metr. Jednocześnie rozrastają się wszerz, na podobne wartości jak wzwyż. Planując posadzenie którejkolwiek  z hortensji, należy wziąć pod uwagę jej tempo wzrostu i przyszły, oczekiwany rozmiar.  Najszybciej rosną hortensje bukietowe i pnące. Wymagające i kapryśne hortensje ogrodowe nieco wolniej, ale ich tempo wzrostu nadal należy do raczej szybkich.

Kiedy odkryć hortensje?

Zabezpieczone na zimę hortensje trzeba wczesną wiosną odkryć tak, żeby mogły rozpocząć wegetację. Trzeba jednak poczekać z tym do chwili, w której temperatura w dzień będzie oscylować  w granicach 10 – 12 stopni Celsjusza i ustabilizuje się na takim poziomie, a w nocy nie będzie już spadać poniżej zera. Najbezpieczniej jest hartować rośliny, zdejmując okrycie na dzień, a zakładając je ponownie na noc, do chwili, w której minie ryzyko przymrozków.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top