Czas czytania: 3 minuty

Sukulent – Opis

Spis treści

Posiadacze ogrodów położonych na terenach suchych i piaszczystych, często zmagają się z problemem – jakie rośliny wybrać, żeby przetrwały na tak trudnym gruncie? Klimat Polski to szczególnie ciepłych nie należy, więc marzenia o meksykańskich stepach porośniętych kaktusami i sukulentami, póki co należy odłożyć na bok. Tu z pomocą przyjdą ich krewniacy, ogrodowe sukulenty, które nie tylko tolerują niedostateczną wilgotność podłoża i silne nasłonecznienie, ale nawet sobie je cenią. I to wysoko. 

rojnik

Sukulenty - Rojniki i rozchodniki

Sukulenty to takie wielbłądy w świecie roślin. Dzięki przystosowaniu do często skrajnie trudnych warunków wykształciły zdolność magazynowania wody w tkankach i korzystania z tych zapasów, kiedy zachodzi potrzeba. Do najbardziej popularnych sukulentów należą, oczywiście kaktusy, ale ich bezkolcowi krewniacy – rojniki i rozchodniki, nie tylko świetnie czują się w ogrodach i na skalniakach, ale także występują w Polsce w stanie naturalnym. Te pierwsze, przez cały sezon tworzą dekoracyjne rozety mięsistych liści, zaś latem kwitną obficie, tworzą baldachowate kwiatostany, złożone  z gwiazdkowatych kwiatków, najczęściej w odcieniach bieli i różu. Kwiatostany wznoszą się wysoko ponad rozety liści, bo na wysokość nawet do 20 cm.  Szczególnie chętnie uprawiane są takie gatunki jak:
  • rojnik murowy
  • rojnik pospolity
  • drobny rojnik pajęczynowy
Z kolei rozchodniki tworzą płożące się połacie roślin o najczęściej drobnych, mięsistych listkach. Do najczęściej uprawianych gatunków należą:
  • rozchodnik biały
  • rozchodnik ostry
  • rozchodnik kwiecisty
  • rozchodnik ościsty
  • rozchodnik rozłogowy
  • rozchodnik Ewersa
  • rozchodnik Maksymowicza
Te rośliny kwitną w różnych odcieniach bieli, żółci i różu, w zależności od gatunku. Nadają się doskonale do rabat i ogrodów skalnych, zadarniania przestrzeni przy murkach i chodnikach, czy jako tło dla wyższych roślin sucholubnych.

Pozostałe sukulenty

Poza popularnymi rozchodnikami i rojnikami uprawiać można w polskich ogrodach, także inne gatunki sukulentów. Okazałe agawy źle znoszą  mrozy, więc trzeba je na zimę starannie okrywać, a najlepiej, przenosić do nieogrzewanych, jasnych pomieszczeń. Do sukulentów zalicza się również popularna, jednoroczna portulaka, której duże, kolorowe kwiaty stanowią ozdobę niejednej balkonowej skrzynki i niejednej rabaty. Przynależność zdradzają jej mięsiste, grube listki i łodygi. 

Dla niektórych ogrodników amatorów zaskakująca może być informacja, że w swoich przydomowych królestwach mogą uprawiać też kaktusy. Tu sprawdzą się, przede wszystkim wybrane gatunki opuncji. Na zimę należy je starannie zabezpieczać, pamiętając jednak, że spadki temperatury są dla tych roślin niezbędne do kwitnienia  i że są całkowicie nieodporne na nadmiar wilgoci, dlatego nie wolno ich trzymać pod folią. 

Bez względu na to, na jakie gatunki sukulentów do ogrodu się zdecydujemy, są one idealnymi roślinami dla osób, które lubią zapominać o podlewaniu. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 4 / 5. Vote count: 81

Oceń post jako pierwszy

3 thoughts on “Sukulent – Opis”

  1. Avatar photo

    Sukulenty to najłatwiejsze rośliny w pielęgnacji!

  2. Avatar photo
    RoślinnyKącik

    Nie wiedziałam, że sukulenty są tak odporne!

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top