Sukulent – Opis
Posiadacze ogrodów położonych na terenach suchych i piaszczystych, często zmagają się z problemem – jakie rośliny wybrać, żeby przetrwały na tak trudnym gruncie? Klimat Polski to szczególnie ciepłych nie należy, więc marzenia o meksykańskich stepach porośniętych kaktusami i sukulentami, póki co należy odłożyć na bok. Tu z pomocą przyjdą ich krewniacy, ogrodowe sukulenty, które nie tylko tolerują niedostateczną wilgotność podłoża i silne nasłonecznienie, ale nawet sobie je cenią. I to wysoko.
Sukulenty - Rojniki i rozchodniki
- rojnik murowy
- rojnik pospolity
- drobny rojnik pajęczynowy
- rozchodnik biały
- rozchodnik ostry
- rozchodnik kwiecisty
- rozchodnik ościsty
- rozchodnik rozłogowy
- rozchodnik Ewersa
- rozchodnik Maksymowicza
Pozostałe sukulenty
Poza popularnymi rozchodnikami i rojnikami uprawiać można w polskich ogrodach, także inne gatunki sukulentów. Okazałe agawy źle znoszą mrozy, więc trzeba je na zimę starannie okrywać, a najlepiej, przenosić do nieogrzewanych, jasnych pomieszczeń. Do sukulentów zalicza się również popularna, jednoroczna portulaka, której duże, kolorowe kwiaty stanowią ozdobę niejednej balkonowej skrzynki i niejednej rabaty. Przynależność zdradzają jej mięsiste, grube listki i łodygi.
Dla niektórych ogrodników amatorów zaskakująca może być informacja, że w swoich przydomowych królestwach mogą uprawiać też kaktusy. Tu sprawdzą się, przede wszystkim wybrane gatunki opuncji. Na zimę należy je starannie zabezpieczać, pamiętając jednak, że spadki temperatury są dla tych roślin niezbędne do kwitnienia i że są całkowicie nieodporne na nadmiar wilgoci, dlatego nie wolno ich trzymać pod folią.
Bez względu na to, na jakie gatunki sukulentów do ogrodu się zdecydujemy, są one idealnymi roślinami dla osób, które lubią zapominać o podlewaniu.
Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]
Sukulenty to najłatwiejsze rośliny w pielęgnacji!
Nie wiedziałam, że sukulenty są tak odporne!
Brakuje mi info o podlewaniu, ale super opis.
Comments are closed.