Krzewuszka - abc pielęgnacji rośliny

Spis treści

Czy Ciebie również dopadła moda na rośliny w słoiku? Nic dziwnego, ładnie zaaranżowane, szklane naczynia to elegancki element wystroju i przełamanie rutyny w szeregu naszych doniczek. Drobniutkie, grubolistne roślinki cieszą oko paletą pastelowych barw i intrygujących kształtów, a do tego wydają się być właściwie bezobsługowe. No właśnie, czy to prawda, że sukulenty są łatwe w uprawie, skoro co jakiś czas wymieniamy słój na nowy? Kluczem do posiadania pięknych kaktusów, gruboszy i bujnych botanicznych terrariów jest wiedza o ich pielęgnacji. 

sukulenty

Poznaj swojego egzotycznego sukulenta

Sukulenty przyjmują wiele niesamowitych form, potrafią wyglądać jak pustynne rafy koralowe, być gładkie, kwieciste lub groźnie najeżone igłami. Obserwacja ich wzrostu jest fascynująca, żeby jednak rozwijały się jak należy, musimy pamiętać, że to kosmici wśród roślinek domowych. Ich pielęgnacja może być drastycznie różna od tego, co wiemy o popularnych kwiatach doniczkowych. Przede wszystkim sukulenty to rośliny egzotyczne. Większość z nich możemy podziwiać w ogrodach botanicznych i palmiarniach, a tylko nieliczne rosną w mieszkaniu. 

Termin sukulent ma swój źródłosłów w łacińskim sucus, oznaczającym sok. Nazwą tą określa się rośliny pochodzące z obszarów geograficznych, gdzie panują surowe, suche i jałowe warunki do wzrostu. Sok czyli woda jest magazynowana przez sukulenty w mięsistych tkankach, zwiększając ich szanse na przetrwanie. Owszem, jeśli chodzi o podlewanie to zasada jest prosta – sukulenty nie znoszą stale mokrego podłoża. 

Wystarczy, że podlejemy je raz na miesiąc w zimie a latem raz w tygodniu. Jeśli nasza roślinka posmutnieje, po podlaniu szybko odzyska dawną sprężystość. Lepiej jest ją nieco “przesuszyć” niż nadgorliwie nawadniać! Warto sprawdzić do jakiej rodziny sukulentów należy nasza, by jak najlepiej się nią zająć: do kaktusowatej, gruboszowatej, przypołudnikowatej czy wilczomleczowatej. 

W codziennej pielęgnacji, poza podlewaniem, należy uwzględnić usuwanie przekwitłych kwiatów i liści oraz obserwację, czy nie pojawiają się szkodniki, lubujące się w sukulentach, jak np. wełnowce..

Sukulenty. Jakie podłoże wybrać, kiedy je przesadzać i czym karmić?

Florarium możemy urządzić samemu, wystarczy czyste naczynie wykonane z przezroczystego szkła. Wybór podłoża jest szczególnie istotny ponieważ potrzebujemy co najmniej 3 różnych warstw. Nie jest to żadna fanaberia a warunek konieczny dla dobrego samopoczucia sukulentów. Każda dodatkowa warstwa sprawia, że drenaż jest lepszy a korzenie będa miały wystarczającą ilość tlenu. 

Na samym dnie należy ułożyć drobne kamienie. 

Następnie przykrywamy je warstwą żwiru lub granulatu czyli małych kawałków gliny, które pomogą w absorbcji wody i zapobiegną pojawieniu się pleśni. Dobrze wybrać glebę specjalnie przygotowaną pod kaktusy oraz sukulenty i dopełnić nią naczynie, na poziomie minimum 3 centymetrów. Sukulenty doniczkowe dobrze rosną w ziemi liściowej z torfem i gruboziarnistym piaskiem. 

Sadzimy je płytko w podłożu, mocno dociskając. Dokarmiamy nasze sukulenty głównie latem i wtedy, kiedy są już starsze i tego wymagają. Zimą nawożenie musi zostać ograniczone, żeby rośliny mogły przejść okres naturalnego spoczynku. Pamiętaj, że nawóz nie może mieć dużej dawki azotu! Organizując nasze roślinne terrarium kierujemy się zasadą, że każdemu potrzebna jest przestrzeń osobista. Gdy będzie zbyt ciasno, nasze roślinki zwyczajnie padną. Przesadzanie ich jest dobrym pomysłem, kiedy już dostatecznie urosną, czyli po 3-4 latach. 

Parapet okna południowo-wschodniego będzie wymarzonym wręcz miejscem zamieszkania, dla każdego sukulenta. Jeśli dodatkowo zostanie on od czasu do czasu otarty z kurzu lub zwilżony spryskiwaczem, z pewnością odwdzięczy się ciesząc oko swoją dorodną, fikuśną formą.

sukulent fioletowy
Scroll to Top
Scroll to Top