Jakie występują rodzaje Sukulentów w ogrodach?
Jakie rodzaje sukulentów występują w naszym otoczeniu?
Sukulenty to bardzo zróżnicowane formy roślinności, które stają się coraz bardziej popularne w naszych domostwach. Sukulenty ze względu na swoje nie wymagające preferencje dotyczące pielęgnacji są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie znają się na procesach dotyczących roślin, ani nie mają zbyt dużo czasu na odpowiednie zajmowanie się nimi.
Opieka nad sukulentami jest dość ograniczona – rośliny te nie potrzebują zbyt dużo wody dlatego, że gromadzą ją w liściach, łodygach czy pędach. Dodatkowo są one zaadaptowane do życia w skrajnych warunkach (np podczas suszy), co wynika z ich pierwotnego zastosowania w naturze, bowiem kaktusy – jedne z przedstawicieli sukulentów – od setek lat służyły jako źródło wody, którą gromadziły w swoich pędach w warunkach pustynnych. Obecnie bogaty rynek roślinności oferuje nam szeroką gamę różnych rodzajów sukulentów – przez wspomniane kaktusy, doniczkowe aloesy, aż po litopsy, czyli tak zwane żywe kamienie.
Dzięki dużym możliwościom wyboru możemy z łatwością dopasować odpowiednią roślinność do naszej przestrzeni i cieszyć się pięknym widokiem dostojnych form roślin.
Jakie rozróżniamy rodzaje sukulentów?
– pierwsze z nich to sukulenty liściowe, do których należą rośliny takie jak aloes oraz grubosze. Charakteryzują się one zgrubiałymi liśćmi, które dodatkowo pokryte są grubą warstwą wosku, który ma za zadanie chronić je przed utratą wody.
– drugi rodzaj sukulentów to sukulenty łodygowe, które wodę potrzebną do wzrastania i życia gromadzą w łodygach. Bardzo popularnym przykładem takiej rośliny jest baobab.
– kolejny rodzaj to sukulenty pędowe, do których należą m.in kaktusy, czyli idealne rośliny dla początkujących ogrodników. Pęd kaktusa jest zgrubiały, gdyż tam gromadzi wodę, natomiast liście przekształcone są w kłujące ciernie.
– ostatni rodzaj występujących sukulentów to rośliny korzeniowe. Przykładem takiego sukulenta może być pelargonia, która wytwarza duże bulwy korzeniowe, gdzie gromadzi i magazynuje się woda.
Rodzaje Sukulentów
Sukulenty cieszą się niesłabnącą od lat popularnością, jako rośliny doniczkowe, a także ozdoba tarasów i ogrodów skalnych. Ich niewielkie wymagania, ograniczające się do dużej ilości światła słonecznego i suchego podłoża, czynią je roślinami idealnymi dla roztargnionych ogrodników, którym zdarza się zapominać o podlewaniu. Wśród wielu gatunków i rodzajów uprawianych w domach kilka cieszy się szczególną sympatią.
Litops – żywy kamień
Do rodzaju litops należy około 40 gatunków rosnących naturalnie na kamienistych przestrzeniach Namibii i RPA. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „Lithops” oznaczającego „podobny do kamienia”. rzeczywiście te niewielkie, często gromadnie rosnące sukulenty do złudzenia przypominają okrągłe kamienie.
W ten sposób, zresztą, zostały przypadkowo odkryte w roku 1811. WIlliam Burchell chcąc podnieść kamyk, który przyciągnął jego uwagę niezwykłym kształtem, ku swojemu zdumieniu odkrył, że próbuje wyrwać roślinę. Stąd też ich polska nazwa – żywe kamienie. W uprawie wymagają miejsca dobrze nasłonecznionego i przepuszczalnego podłoża dla sukulentów. POdlewa się je w sezonie co 2 – 4 tygodnie, kiedy ziemia przeschnie do połowy wysokości doniczki.
Eszeweria
MIłośnicy rozet będą zachwyceni eszewerią. Ten niewielki sukulent rozrasta się szybko, tworząc masę ścisłych rozet szybko pokrywających powierzchnię i wychodzących poza krawędzie pojemnika. W sprzedaży dostępna jest niezliczona ilość odmian różniących się kształtem i kolorem liści, a także wielkością roślin. Pozwala to na wybranie eszewerii dopasowanych do gustów, a nawet zrobienie z nich różnobarwnej kolekcji.
Odmiany uprawne eszewerii łączy jedno – są bardzo wytrzymałe i praktycznie bezobsługowe. Wystarcza im nasłonecznione miejsce na parapecie i rzadkie podlewanie. Lato lubią spędzać na świeżym powietrzu, jednak trzeba pamiętać, żeby chronić je przed deszczem, a przed nastaniem jesiennych chłodów zabrać do jasnego i ciepłego pomieszczenia.
Grubosz
Bardzo popularne i często spotykane na parapetach drzewko szczęścia to grubosz jajowaty, należący do ogromnej rodziny gruboszowatych, czyli sukulentów. Podobnie jak krewniacy wymaga nasłonecznionego miejsca i oszczędnego podlewania. Jego tkanki magazynują wodę, co jest cechą całej rodziny – zatem nadmiar wilgoci może być dla niego zabójczy.
Grubosz pochodzi z południowej Afryki, gdzie dorasta do 4 metrów wysokości. W uprawie doniczkowej osiąga najwyżej metr i to po wielu latach uprawy, bo rośnie zaledwie o kilka cm. rocznie. To najczęściej spotykany w uprawie sukulent, cieszący się dużą popularnością na całym świecie. Wszędzie przypisuje mu się magiczne właściwości przyciągania szczęścia i fortuny.
Aloes
Doskonale znany wszystkim jako środek przyspieszający gojenie ran, a także popularny napój, aloes różni się od innych sukulentów. Jest rośliną jednoliścienną – jak trawy. Spośród około 300 gatunków aloesu występujących w stanie naturalnych głównie na Madagaskarze, Półwyspie Arabskim, oraz Karaibach, w uprawie spotyka się zaledwie kilka. Wszystkie charakteryzują ostro zakończone, szpiczaste liście. Niektóre rośliny są jednolicie jasnozielone, inne ciemnozielone, czasem z białymi wzorami.
Ten sukulent ma wymagania takie jak i jego kuzyni – dużo słońca, mało wody to esencja jego potrzeb. Roślina jest dość wrażliwa na atak wełnowców, zatem przed zakupem warto sprawdzić, czy w kątach liście nie kryją się maleńkie kłębki białej substancji przypominającej watę.
Kaktusy
Te długowieczne, na ogół uzbrojone w kolce sukulenty są bardzo popularne w domowych uprawach. Spośród ponad 1800 gatunków można wybierać rośliny bardzo różnią ce się wielkością i pokrojem. I tak opuncje o spłaszczonych pędach mogą rosnąc obok form kulistych, o różnej wielkości kolców i różnych ich kolorach i ułożeniu.
Wśród kaktusów można spotkać zarówno malutkie, dorastające go kilku centymetrów, jak i kilkumetrowe olbrzymy, czy ogromne kule o średnicy nawet metra i więcej. Kaktusem jest też popularny grudnik, zakwitający w środku zimy, czy ripsalis zwany kaktusem patyczakiem, ze względu na swoje cienkie, przewieszające się pędy, przypominające zielone gałązki.
Starzec zwisający
Ta niezwykła roślina pochodzi z rodziny starców (łac. Senecio), liczącej około 1000 gatunków, rosnących na całej Ziemi. Większość z nich nie jest sukulentami, kilka rośnie dziko w Polsce. Jednak w domach chętnie uprawiany jest starzec zwisający, przypominający pokrojem sznury zielonych koralików. Pochodzący z południa Afryki sukulent osiąga około metra długości i w naturze jest rośliną płożącą.
W domach uprawiany jest w wiszących pojemnikach, co pozwala na wyeksponowanie jego perełkowatych liści. Starzec Rowleya, bo i pod taką nazwą można spotkać tę roślinę, wymaga dobrego nasłonecznienia i skąpego podlewania w okresie od wiosny do jesieni. Ceni sobie, natomiast, umiarkowanie wysoką wilgotność powietrza. Lubi zamgławianie, co sprzyja jego wzrostowi i chroni przed atakami przędziorków.
Gatunków i odmian uprawianych w domach sukulentów jest bardzo wiele. Wystarcza im miejsce z południową lub zachodnią ekspozycją, odrobina przepuszczalnej ziemi i bardzo skromne podlewanie. Mając pod opieką kaktusy, litopsy, eszewerie, czy inne sukulenty, spokojnie można wyjechać na urlop, zostawiając rośliny bez opieki.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Czy sukulenty można hodować na balkonie?
Nie wiedziałam, że jest tyle rodzajów sukulentów!
Sukulenty to idealna roślina dla zapracowanych!
Comments are closed.