Ocena:

4.4
(18)

Loading

Czas czytania: 4 minuty

Aloes historia – Opis

Aloes uprawa

 

Aloes to niezwykła roślina, którą uprawiać można w swoim domu. Posiada bardzo wiele cennych właściwości leczniczych, a jednocześnie jest prosta w uprawie. Należy uwzględniać jednak, że aloes to roślina bardzo szybko rosnąca, która docelowo osiągnąć może duże rozmiary. Dlatego należy zarezerwować odpowiednią ilość miejsca na uprawę aloesu. 

Aloes pochodzi z Ameryki Południowej, dlatego w naszych warunkach klimatycznych można uprawiać go tylko w pomieszczeniach, jako roślinę domową. Jest ona bardzo odporna nawet na długie niedobory wody, gdyż aby przetrwać w suszę magazynuje wodę i składniki odżywcze w swoich liściach. Optymalna temperatura dla aloesu powinna wynosić latem 20 – 25 stopni Celsjusza, natomiast zimą temperatura powinna być nieco niższa, sięgająca od 8 do 10 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednie stanowisko dla aloesu. 

Roślina musi mieć zapewnioną dużą ilość światła. Zimowe niedobory światła słonecznego stanowią jeden z największych problemów w uprawie domowej. Niedostatecznie dobre oświetlenie sprawia, że liście zaczynają się wyciągać, a także zmieniać kolor. W efekcie roślina traci wysokie walory ozdobne. Dlatego w okresie zimy aloes powinien być ustawiony jak najbliżej dużego okna, ewentualnie może znaleźć się w ogrodzie zimowym.

Aloes

Aloes – jak dbać

 

Aloes jest to roślina prosta w uprawie, jednak wymaga pewnego minimum pielęgnacyjnego dla najlepszych efektów. Konieczne jest zapewnienie aloesowi odpowiedniego podłoża, czyli dobrze przepuszczalnego. Doskonale sprawdza się gotowe podłoże dla sukulentów oraz kaktusów, które można dodatkowo wymieszać z piaskiem gruboziarnistym lub pumeksem w proporcji 3 do 1. Aloes bardzo szybko rozrasta się, zwiększając objętość i liczbę ciężkich liści. Dlatego roślina nierzadko przechyla się lub przewraca. Dlatego w miarę wzrostu należy zabezpieczyć jej łodygi dzięki odpowiednim podpórkom. Mogą być to patyki, bambus, lub też gotowe podpórki. 

W okresie lata doniczkę z aloesem można wystawić na balkon, taras lub nawet do ogrodu. Nie powinna jednak znajdować się ona na ostrym słońcu, gdyż wówczas liście mogą stracić swój atrakcyjny, intensywnie zielony kolor. Z kolei zima jest dla aloesu okresem spoczynku. Dlatego wówczas temperatura otoczenia powinna być niższa, zmniejsza się także częstotliwość podlewania. W okresie zimy nie należy także nawozić aloesu, natomiast w pozostałej części roku warto korzystać z nawozu wieloskładnikowego lub specjalistycznego nawozu do kaktusów.

Jak ukorzenić aloes?

 

Najczęściej aloes rozmnaża się przy pomocy odrostów korzeniowych lub też sadzonek pędowych. Ukorzenione egzemplarze można posadzić do lekkiej i przepuszczalnej ziemi torfowej, lub też w gotowe podłoże przeznaczone dla kaktusów. Jednak najlepiej jest rozmnażać aloes z odrostów korzeniowych, które najczęściej obficie wyrastają z rośliny matecznej.

Jak rozsadzić aloes?

 

Aby rozsadzić aloes należy przygotować podłoże, czyli ziemię torfową wymieszaną z odrobiną piasku. Najłatwiejszym sposobem na rozmnożenie aloesu jest wykorzystanie odrostów, jakie pojawiają się u nasady pędu. Odnóżki należy oddzielić od rośliny matecznej, a następnie ukorzenić w przygotowanej wcześniej mieszance torfu i piasku. Rozmnażanie aloesu udaje się nawet w amatorskich warunkach, ze względu na dobrze rozwinięty system korzeniowy młodych odrostów.

Jak często podlewać aloes?

 

Aloes należy do sukulentów. Oznacza to, że nie znosi nadmiaru wody. Dlatego dużo lepiej przesuszyć podłoże, aniżeli je zalać. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni. Tym samym wystarczy podlewać aloes tylko raz na dwa tygodnie. Dzięki czemu ziemia będzie mogła wyschnąć do kolejnego podlewania. Jeżeli aloes jest odpowiednio podlewany, czyli niezbyt intensywnie i rzadko, wówczas najczęściej nie choruje oraz nie wymaga dodatkowych zabiegów z zakresu pielęgnacji.

Jak używać aloes z doniczki?

 

Wysokie jest walory zdrowotne posiada zarówno miąższ aloesu jak też sok. W warunkach domowych najczęściej wykorzystywany jest miąższ z dużych, czyli co najmniej dwuletnich liści, które pozbawione są gorzkiej, zielonej skórki. Miąższ można zastosować bezpośrednio na skórę, lub też wycisnąć z niego sok. Przed pobraniem miąższu lub soku z aloesu nie należy podlewać rośliny przez co najmniej dwa tygodnie. Dzięki czemu w liściach zgromadzona zostanie większa ilość soku, który będzie miał wyższą wartość leczniczą.

aloes przecięty

Tak, aloes można uprawiać w ogrodzie w Polsce. Ze względu na mrozoodporność, aloes może przetrwać nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach pogodowych w Polsce. Należy jednak pamiętać, że aloes wymaga dużo światła i ciepła, dlatego najlepiej jest uprawiać go w słonecznym miejscu.

Podlewanie rośliny aloesu powinno odbywać się raz w tygodniu, lub rzadziej, w zależności od warunków otoczenia. Zaleca się, aby sprawdzić, czy gleba jest sucha, przed podlaniem.

Sama obecność aloesu w pomieszczeniu nie jest szkodliwa dla zwierząt domowych. Jednak niektóre jej części, takie jak liście i sok, są trujące dla zwierząt, dlatego zaleca się, aby zwierzęta domowe nie miały dostępu do aloesu.

Tak, aloes jest rośliną kwitnącą. Aloesy wytwarzają kwiaty w kształcie lilii, które są zazwyczaj żółte lub pomarańczowe. Kwitnienie aloesu zwykle występuje wiosną lub latem.

Aloes preferuje środowisko o wysokiej wilgotności, słonecznym położeniu i żyznej, przepuszczalnej glebie. Lubi być podlewany regularnie, ale nie lubi przelania, więc należy zachować ostrożność podczas nawadniania. Roślina aloesu wymaga też okresu bez podlewania, aby uzyskać optymalne wzrost.

Aloes jest narażony na szkodniki takie jak mszyce, przędziorki, wełnowce, mączliki i inne owady. Aby chronić aloes przed szkodnikami, należy regularnie sprawdzać roślinę w poszukiwaniu szkodników i usuwać je ręcznie. Można również zastosować naturalne środki owadobójcze, takie jak olejek eteryczny lub wyciąg z czosnku. Można również stosować środki chemiczne, jednak należy pamiętać, aby wybierać te, które są bezpieczne dla rośliny.

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 4.4 / 5. Vote count: 18

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Aloes historia – Opis”

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top