Chwast Wyczyniec polny
Wielbiciele wypielęgnowanych ogrodów, w których wszystko jest starannie zaplanowane, mają ręce pełne roboty. W sezonie wegetacyjnym co i rusz wyrastają w różnych miejscach rośliny, które przywędrowały z natury. W przeciwieństwie do większości uprawnych pochodzą z danej strefy klimatycznej i radzą sobie w naszych warunkach o wiele lepiej niż delikatne odmiany uprawne roślin z cieplejszych regionów świata.
Jedną z takich dużych i silnie rosnących traw jest wyczyniec polny, który do ogrodów zagląda rzadko, za to bardzo lubi rosnąć w uprawach roślin okopowych. Odpowiada mu, bowiem, zwięzła, gliniasta i głęboko uprawiana gleba.
Jak wygląda wyczyniec polny
Silnie rosnąca trawa dorastająca do 70 – 80 cm wysokości. Jego źdźbła są szerokie, płaskie i ostro zakończone, w kolorze nasyconej zieleni. Charakterystyczne, walcowate kwiatostany przypominające wyglądem kłosy pszenicy, pojawiają się na roślinie od maja do lipca. Wyczyniec polny może rosnąć zarówno jako roślina ozima jak i jara, co utrudnia skuteczne jego zwalczanie. Jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że w pierwszym roku po wykiełkowaniu tworzy jedynie wiechę liści, zaś zakwita w drugim sezonie wegetacyjnym. Wtedy też się rozsiewa.
Cykl życiowy wyczyńca polnego
Ta duża trawa jest wiatropylna, a jedna roślina potrafi zawiązać nawet 400 ziarniaków. Te osypują się po dojrzeniu łatwo i usunięcie ich z podłoża jest praktycznie niemożliwe. Ponadto nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez wiele lat, a potrafią wschodzić nawet z głębokości 8 cm. Czyni to wyczyńca polnego trudnym do zwalczania, a najbardziej skuteczną metodą pozbycia się tej uciążliwej trawy jest oprysk chemiczny.
Wyczyniec polny zwalczanie
Wytrzymała trawa jest w stanie zregenerować się skutecznie po ścięciu, a nawet przekopaniu terenu. Jej nasiona są wyjątkowo odporne. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się wyczyńca polnego z upraw jest zastosowanie herbicydów na rośliny jednoliścienne.
Skuteczne są tu preparaty zawierające chizalafop-P-etylowy, chlorosulfuron, fenoksaprop-P-etylu, flupyrsulfuron metylowy, nikosulfuron, pinoksaden, propachizafop, propyzamid. Przy stosowaniu oprysków w pobliżu zbóż, kukurydzy, czy trawników należy zachować daleko idącą ostrożność, ponieważ wymienione środki są zabójcze również dla nich.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Wyczyniec polny? Nie słyszałem wcześniej.
Comments are closed.