Chwast Psianka czarna
Pospolicie występująca psianka czarna doskonale znana jest każdemu, nawet jeżeli nie kojarzy jej z nazwy. Ta jednoroczna roślina pospolicie występuje na terenie całej Polski, zajmując zarówno stanowiska ruderalne, jak i uprawy. Czasem zagląda też do mało uczęszczanych rejonów ogrodu. Jej drobne białe kwiaty do złudzenia przypominają kwiaty ziemniaków, pomidorów, czy papryki, których jest bliską kuzynką.
Czarne, okrągłe owoce wielkości grochu, od których roślina zaczerpnęła nazwę, są niestety częstą przyczyną zatruć, szczególnie u małych dzieci.
Gdzie rośnie i jak wygląda psianka czarna
Ta jednoroczna, dość delikatna roślina najchętniej zasiedla próchnicze, przepuszczalne, żyzne, przewiewne, ciepłe, świeże, umiarkowanie wilgotne, lekkie, bogate w azot i składniki pokarmowe. W naturze psianka czarna spotykana jest głównie na łąkach, śmietniskach, terenach ruderalnych, widnych polanach leśnych i w zaroślach. Najczęściej zachwaszcza uprawy przemysłowe.
Szczególnie ceni sobie kukurydzę, oraz ziemniaki i pomidory. Psianka czarna, zwana też czarcią jagodą, dorasta do 50 cm, ma dość delikatny pokrój i eliptyczne, ciemnozielone liście. Kwiaty są drobne, białe, przypominające kwiaty kartofla lub pomidora. Jagody wyglądają jak miniaturowe, czarne pomidorki, co sprawia, że chętnie sięgają po nie małe dzieci.
Psianka czarna zagrożenia dla upraw
Czarcia jagoda nie jest rośliną specjalnie ekspansywną i w większości upraw nie wykazuje dużej szkodliwości. Sytuacja zmienia się, kiedy zaczyna rosnąć w pobliżu upraw roślin z rodziny psiankowatych — pomidorów, ziemniaków, papryki czy bakłażanów.
Tu psianka czarna może być wektorem chorób pomagającym w rozprzestrzenianiu się patogenów atakujących warzywa. W takiej sytuacji bezwzględnie powinna być zwalczana mechanicznie (przez wyrywanie lub wykopywanie) lub chemicznie, odpowiednimi herbicydami służącymi do likwidacji roślin dwuliściennych.
Szkodliwe działanie psianki czarnej na organizmy zwierzęce
W efekcie spożycia części tej rośliny spożyciu, u ludzi, zwierząt lub ptactwa domowego, mogą pojawić się biegunki, wymioty, stany zapalne błon śluzowych, zaburzenia krążenia, rozszerzenie źrenic, zaburzenia w oddychaniu, podrażnienie układu pokarmowego i nerwowego oraz uszkodzenie nerek. Psianka czarna jest rośliną trującą. Szczególnie niebezpieczne są jej owoce. Choćby z tego powodu powinna być bezzwłocznie usuwana z przydomowych ogrodów.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Psianka czarna to prawdziwy chwast!
Comments are closed.