Rośliny do domu
Dom – przestrzeń wypoczynku i bezpieczeństwa
“Mój dom moją twierdzą”, “wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – dom jest bohaterem wielu przysłów i powiedzeń, które podkreślają jego znaczenie. Nic dziwnego, ten kawałek prywatnej przestrzeni zapewnia poczucie bezpieczeństwa, wypoczynek, jest też miejscem pielęgnowania więzi z najbliższymi.
Dom to także przestrzeń, w której przejawia się potrzeba kontaktu z naturą. Żywe rośliny do domu w pojemnikach są integralną częścią wnętrz. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj dom, czy mieszkanie bez tych zielonych lokatorów.
Rośliny do domu – mini dżungla
Wielbiciele zieleni mogą zapragnąć, stworzyć w domu prawdziwą dżunglę. Bogactwo dostępnych na rynku gatunków i odmian sprawia, że nie stwarza to szczególnych problemów. Wybierać można spośród okazałych palm, fikusów, monster, czy dracen, przez pnącza, które, choć osiągające czasem długość dziesięciu metrów, odpowiednio prowadzone mogą dekorować nawet niewielkie pomieszczenia, aż po roślinne maluchy, które zajmują niewiele miejsca na parapetach.
Zawsze jednak, przed zakupieniem rośliny do domu trzeba się zastanowić, jakich wymaga ona warunków do prawidłowego rozwoju. Szczególnie ważna jest tu ekspozycja na światło. Rośliny cieniolubne będą zamierać w miejscach silnie nasłonecznionych, a te wymagające dużych porcji światła słonecznego, zmarnieją przy jego braku.
Każda roślina do domu potrzebuje dostępu światła, żeby móc fotosyntetyzować, zatem jego niedobór będzie szkodliwy dla gatunków, nawet o niewielkich wymaganiach.
Dom z oknami skierowanymi na północ, czy północny wschód będzie miał ograniczone możliwości stania się miejscem przyjaznym uprawie roślin. Przy takiej ekspozycji, nadadzą się do niej jedynie parapety i przestrzeń bezpośrednio przy oknach.
Dom pełen kwiatów
Choć “kwiatami” zwykło się nazywać wszystkie rośliny doniczkowe, w tym i te ozdobne wyłącznie z liści, czy nie kwitnące, jak paprocie i widliczki, to w bogactwie tropikalnych roślin mnóstwo jest faktycznie ozdobnych z kwiatów. Wśród nich, między innymi:
gloksynie
cyklameny
fiołki afrykańskie (sępolie)
gardenie
azalie pokojowe
I wiele innych. Kwitną, a do tego pięknie intensywnie pachną także znane i lubiane hoje (woskownice), czy dostępne od niedawna w handlu jaśminy. Białymi, podłużnymi kwiatami obsypują się też stefanotisy, a hibiskusy imponują żywymi barwami okazałych kielichów, nieco przypominających róże. Stąd zresztą ich potoczna nazwa – róża chińska.
Dom pełen kwiatów zapewnią również popularne kalanchoe, skrzydłokwiaty, czy anturium. Jednak, wśród kwitnących lokatorów mieszkań i domów zdecydowany prym wiodą storczyki.
Egzotyczne orchidee są bardzo proste w uprawie i w zasadzie wystarczy pamiętać, żeby nie podlewać ich zbyt często, nawozić jeszcze rzadziej, a po kwitnieniu obciąć pęd kwiatowy tak, żeby roślina do domu mogła je wkrótce powtórzyć.
TO CIĘ ZAINTERESUJE