Chwast Chwastnica jednostronna

Spis treści

Charakterystyczny, rozetowaty pokrój, liście o czerwono — fioletowych przebarwieniach i wysokość osiągająca nawet 150 cm. Chwastnica jednostronna jest dużą trawą, która  w praktyce najczęściej pojawia się na dobrze nawożonych, żyznych polach uprawnych kukurydzy i roślin okopowych. W ogrodach rośnie rzadziej, gdyż nagromadzenie roślin i przemyślane aranżacje nie dają jej przestrzeni do rozwoju. 

Kiedy jednak się pojawi, nie należy wpadać w panikę. Szkodliwa dla sąsiadów zaczyna być przy nagromadzeniu 5 – 6 roślin na metr kwadratowy, czyli w bardzo już dużym zagęszczeniu. 

 

(wikipedia.org, Michael Becker, CC BY-SA 3.0)

Chwastnica jednostronna — jak wygląda

 

Płaskie, szerokie i długi źdźbła chwastnicy jednostronnej mają blaszki nieco pofałdowane z jaśniejszym pasem pośrodku. Brzegami często przebarwiają się na kolor czerwono — fioletowy. Pokrój tej trawy przypomina rozetę, a grube łodygi i pędy kwiatostanowe są bardzo charakterystyczne. Owocostany w kolorze brunatnoczerwonym zawierają kilkaset ziarniaków, które kiedyś były zbierane i produkowano z nich kaszę. Nadal są jadalne, co może być ciekawe dla amatorów dzikiej kuchni. 

Cykl życiowy chwastnicy jednostronnej

 

Ta duża trawa chętnie rosnąca na polach uprawnych, gdzie ma sporo przestrzeni między rzędami, jest rośliną jednoroczną. Oznacza to, że w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego młoda siewka wyrasta, zakwita, zawiązuje nasiona i obumiera. W kolejnym sezonie cykl się powtarza. Zwalczanie chwastnicy jednostronnej w warunkach amatorskich upraw przydomowych jest bardzo proste. Trawa jest wrażliwa na herbicydy przeznaczone dla roślin jednoliściennych.

 Można ją też usuwać mechanicznie, lub regularnie ścinach, nie dopuszczając do zawiązania i dojrzenia nasion. 

Gdzie rośnie chwastnica jednostronna

 

Jedna z większych traw  Polsce wymaga ziem żyznych, zwięzłych i gliniastych, Chętnie rozsiewa się na terenach głęboko uprawianych i silnie przekształconych, oraz obficie nawożonych. 

Potrzebuje jednak sporo przestrzeni do rozwoju, zatem w praktyce jest jednym z najczęściej spotykanych chwastów upraw kukurydzy i roślin okopowych. Może być groźna w uprawach monokulturowych. Natomiast w ogrodach nie jest szczególnie szkodliwa i nie ma większego znaczenia. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top