Ocena:

3
(5)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Chwast Rdest powojowy

Spis treści

Cienka, czerwonawa łodyżka sięgająca długości nawet metra i osadzone na niej sercowate liście. Roślina oplata inne, rosnące w sąsiedztwie, czym przypomina powoje — stąd jej polska nazwa.  Jest groźnym chwastem zbóż, który potrafi położyć całe ich łany. W amatorskiej uprawie ogrodniczej nie ma większego znaczenia, jednak rosnąc wśród traw ozdobnych, rdestówka powojowata może skutecznie zniszczyć wygląd całej aranżacji. 

Jej cienkie, choć twarde i silne pędy potrafią opleść skutecznie wiotkie łodygi traw, wiążąc je w pęczki i kładąc na ziemi. Podobnie z roślinami o delikatnym pokroju i wiotkich liściach. 

Rdestówka powojowata

Jak wygląda rdest powojowaty

 

Kanciasta, szorstka w dotyku czerwonawa łodyżka jest cienka, ale bardzo wytrzymała i trudna do zerwania. Umieszczone na niej sercowate, jasnozielone liści są bardzo podobne do liści powoju. Jednak przynależność gatunkową zdradzają kwiaty. Zielonkawe, zebrane w luźne grona wyrastają spośród kątów liści rdestu powojowatego. Owoc stanowią czarne, trójkanciaste orzeszki, łatwo odpadające przy dotknięciu. 

Cykl życiowy rdestówki powojowatej

 

Rdest powojowaty jest rośliną jednoroczną. Jednak jego nasiona wykazują bardzo dużą żywotność i potrafią wykiełkować nawet z głębokości kilkunastu centymetrów. Według badań kanadyjskich naukowców rdestówka powojowata kiełkuje z głębokości nawet 20 cm. Czy ni to jej nasiona bardzo trudnymi do usunięcia  z gleby, zatem  najbardziej skuteczne jest usuwanie roślin, które ich jeszcze nie zawiązały. Rdest powojowaty, bowiem, jest rośliną jednoroczną. 

Jak zwalczyć rdest powojowaty w ogrodzie

 

Rdestówka lubi miejsca dobrze doświetlone i gleby żyzne, bogate w próchnicę, lekko kwaśne. Bardzo odpowiadają jej warunki panujące w uprawach kukurydzy i innych zbóż. Jej negatywny wpływ na otoczenie zaczyna się od kilkunastu roślin na metr kwadratowy. W mniejszym zagęszczeniu kładąc rośliny, po których się wspina, stanowić może jedynie defekt estetyczny. 

Wystarczy wtedy przeciąć jej pędy, uwalniając roślinę uprawną. W przypadku inwazji trzeba zastosować środki z herbicydem przeznaczonym dla roślin dwuliściennych, uważając jednak na uprawiane rośliny ozdobne, dla których będzie on zabójczy. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3 / 5. Vote count: 5

Oceń post jako pierwszy

2 thoughts on “Rdest powojowy”

  1. Avatar photo

    Rdest powojowy to problem w moim ogrodzie.

  2. Avatar photo

    Macie jakieś porady na rdest powojowy?

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top